11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Noworodek do szczęścia potrzebuje głównie mamy i taty. Lubi oglądać ich twarze (widzi je z odległości ok. 20 cm.). Przytula się i ogrzewa ciepłem ich ciał. Ssie pierś mamy. Syci się kojącym zapachem. Zabawki – póki co – są dla niego zbędne. Ale z czasem jego uwaga się wyostrza. Maluch chce poznawać świat dotykiem i smakiem, bada przedmioty, wydobywa z nich dźwięki. Pora na pierwsze zabawki!  

Każde dziecko ma swoje upodobania i może zachwycić się zabawką, która wam się średnio podoba. Wiele dzieci ponad zabawki przedkłada… metki. Godzinami mogą oglądać kod paskowy na materiałowej metce doszytej do pluszaka.

Musicie się przygotować, że nie zawsze wasz wybór będzie trafiony. Jedno jest pewne – każda zabawka dla dziecka w wieku poniżej 3 lat bezwzględnie musi być pozbawiona małych elementów, które można odłamać czy odgryźć. Dotyczy to także np. przytulanek – nie mogą mieć przyklejanych oczu czy futerka łatwego do wyrwania. 

A oto lista zabawek, które w pierwszym okresie życia zapewne spodobają się waszemu dziecku.

1.      Przytulanka

Która z zabawek stanie się tą jedną, ukochaną, którą potajemnie będzie zabierać jeszcze na szkolne wycieczki? Tego nie wiadomo. Ale często jest to ta przytulanka, która towarzyszy dziecku od najwcześniejszych lat, tak jak Szumiący Miś Whisbear. Z czasem przestaje być potrzebny do wyciszania przy kolce, ale jego miły pyszczek dobrze się kojarzy – z przytulaniem, spokojem, bezpieczeństwem. A jeśli jeszcze pachnie mamą, pomoże przetrwać każdą z nią rozłąkę.

 

2.      Grzechotka

Pierwsze grzechotki zaproponuj dziecku w 3.-4. miesiącu życia, gdy zaczyna chwytać przedmioty i z uwagą ogląda swoje paluszki. Grzechotka powinna być leciutka, poręczna, łatwa do umycia. Na początek unikaj ciężkich zabawek z przegubami, ruchomymi elementami. Maluch wykonuje rączkami nieskoordynowane ruchy, nie kontroluje w pełni chwytu. Mógłby ciężką grzechotką sam siebie boleśnie uderzyć.

3.      Gryzak

Koło 3. miesiąca życia rusza produkcja śliny. To jeszcze nie jest czas wyrzynania zębów – ten rozpoczyna się zwykle między 5. a. 12. miesiącem (to kwestia indywidualna, uwarunkowana w dużej mierze genetycznie). Ale już czteromiesięczniak zaczyna chętnie pakować do buzi różne przedmioty. Powinny być czyste i bezpieczne, nie dające się pogryźć na kawałki. Przyda się pierwszy lekki i elastyczny gryzaczek.

  • EKO Gryzak Drewniany Felek 49,99 

    Gryzak Felek to konieczne uzupełnienie niemowlęcej wyprawki. Przyda się na pewno podczas ząbkowania. Trwa ono zwykle długo i prawie zawsze powoduje świąd i ból. Nasz gryzak to kółko z twardego drewna klonowego, dopasowane rozmiarem do rączek maluszka, na którym jest osadzona miękka główka Królisia Felka. Dziecko może bezpiecznie wkładać zabawkę do buzi i gryźć. Eko Gryzak to także zabawka, długie uszy Królika zachęcają do ciągnięcia, czy zaplątywani

    Na stanie

  • EKO Gryzak Drewniany Felcia 49,99 

    Gryzak Felcia to niezbędny składnik niemowlęcej wyprawki. Pomaga złagodzić dolegliwości ząbkowania – świąd czy bolesność dziąsełek. Na kółku z drzewa klonowego jest osadzona pełna wdzięku główka Felci z kiwającymi się uszami. Gryzak to także zabawka wspierająca rozwój motoryczny. Jest całkowicie bezpieczny, ma wszelkie konieczne konieczne konieczne certyfikaty.

    Brak w magazynie

4.      Pacynki na palce

Malutkie zwierzątka lub ludziki, które rodzice wkładają na palce i urządzają nimi teatrzyk to ogromna atrakcja. Zajmują niewiele miejsca, łatwo je uprać, a ile sprawią radości w czasie podróży samochodem, czekania na wizytę u lekarza czy podczas spaceru!

5.      Piłka

To bodaj pierwsza zabawka, która realnie wpływa na rozwój dziecka. Kolorowa, miękka piłka, która toczy się po podłodze między dzieckiem a rodzicem, pozwala ćwiczyć koordynację ruchów i… uczy podstaw fizyki. Piłeczka, która ucieka z rąk jest wyzwaniem. Niejeden sześcio-, siedmiomiesięczny maluch właśnie od prób złapania piłki rozpoczął pełzanie. Specjaliści mówią, że żadna aplikacja cyfrowa nie da rozwojowi dziecka tyle, ile najprostsza zabawa piłką.

6.      Klocki

Będą wam towarzyszyć przez całe dzieciństwo. Dla siedzącego niemowlaka kupcie miękkie, kolorowe klocki z pianki czy materiału albo kubeczki, z których da się ustawić wieżę (a potem schować jeden w drugi). Roczne dziecko może już zacząć układać klocki wczepiane jeden w drugi. Początkowo zapewne najbardziej spodoba mu się ich… gryzienie. Wybierzcie klocki renomowanej marki, które nie pękną nawet silnie uderzone. I pilnujcie wieczorem ich sprzątania – gdy pierwszy raz idąc w nocy boso do dziecinnego pokoju nastąpicie na klocek, zrozumiecie, co mam na myśli.

7.      Miękka książeczka z naszywkami

Od początku życia oswajajcie dzieci z myślą, że książki to przyjemność. Pierwsze książeczki mogą mieć czarno-białe obrazki, bo takie kontrastowe ilustracje przyciągają uwagę malca. Sięgnijcie też po książeczki uszyte z materiałów różnych faktur, z wypustkami, lusterkami, szeleszczącymi elementami. Spędzicie przy nich wraz z dzieckiem długie godziny!

8.      Prosta układanka

Pod koniec pierwszego roku życia możecie zaproponować dziecku proste układanki, np. z drewna lub grubego, impregnowanego kartonu. Pierwsze puzzle będą miały 2-4 elementy i staną się wstępem do trudniejszych układanek, ale sprawią roczniakowi sporo frajdy. W drugim roku życia możecie sięgnąć po układanki, w których można np. zmieniać stroje postaci albo dopasowywać kształty zwierzątek do odpowiednich miejsc w planszy.

9.      Sorter

To zabawka z klockami, które pasują kształtem do odpowiednich otworów w pokrywie większego zbiornika. Na opakowaniu często widnieje informacja, że nadają się już dla dzieci powyżej 6. miesiąca. Ale nie oczekujcie, że niemowlę będzie umiało odróżnić gwiazdkę od trójkąta i jeszcze trafić nią w gwiazdkowaty otwór! W tym wieku można co najwyżej ssać i gryźć elementy, a także z upodobaniem wyrzucać je np. przez barierkę łóżeczka. Prawdziwa zabawa sorterem zaczyna się w drugim roku życia.

10.  Bębenek lub cymbałki

Pierwsze proste instrumenty muzyczne to ogromna radość dla dziecka i próba wytrzymałości dla rodziców. Owszem, trudno spokojnie znosić tworzony harmider. Ale to naprawdę twórcza zabawa. Rzecz w tym, że odnajdywanie rytmu i poznawanie różnych tonów dają początek edukacji muzycznej. A trzeba wiedzieć, że każde dziecko jest muzykalne (inaczej dzieci nie miałyby np. takiej łatwości w poznawaniu melodii ojczystego języka). Tylko nie u każdego ten wrodzony talent rozwijamy.

11.  Wózek

Chodzące dziecko będzie zachwycone możliwością pchania przed sobą wózka. Można do niego włożyć zarówno autko, jak misia czy lalkę. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy wózkiem i lalką bawi się chłopiec czy dziewczynka – każdemu dziecku potrzebny jest ten etap zabawy, gdy może opiekować się swoim ukochanym podopiecznym, tak jak rodzice opiekują się nim. Przecież chcemy, by nasze dzieci były dobre i troskliwe niezależnie od płci, prawda?

Już nie jedynak!
W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Dodaj komentarz

Nawigacja
Zamknij

Mój Koszyk

Zamknij

Lista Życzeń

Great to see you here!

Hasło zostanie wysłane na podany adres email.

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Masz już konto?

Zamknij

Zamknij

Kategorie