12 sposobów, by uspokoić niemowlę

płacz noworodka

Gdy nasze dziecko płacze, chcemy jak najszybciej je uspokoić. Tak każe nam instynkt. Świadomość podpowiada, że płacz to forma komunikacji i nie trzeba za każdym razem wpadać w panikę, gdy maluch zaczyna marudzić. Ale reagować na jego potrzeby – owszem.

Przygotowałam dla was krótką ściągawkę z najskuteczniejszymi metodami uspokajania. Może dodacie coś ze swojego doświadczenia?

Co możesz zrobić, gdy noworodek lub niemowlę płacze wniebogłosy?

1. Przytulić

Najczęstszą przyczyną płaczu u wielu dzieci wcale nie jest głód, tylko potrzeba bliskości. Obejmij dziecko, przytul do swojej klatki piersiowej. Jeśli to możliwe, rozepnij bluzkę, rozbierz maluszka i przytulajcie się skóra do skóry. Wzrasta wtedy poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za poczucie więzi i bezpieczeństwa. U was obojga!

2. Nakarmić

Jeśli noworodek szuka ustami, kręci głową, ssie paluszki – daje znać nie tylko płaczem, że jest głodny. Płaczem może informować także, że chce mu się pić – pokarm na początku karmienia jest bardziej wodnisty i świetnie gasi pragnienie. Ale ssanie piersi służy nie tylko zaspokajaniu głodu i pragnienia. Czasem maluch potrzebuje po prostu – niezwykle kojącego – ssania. Szczególnie w pierwszych tygodniach laktacji lepiej nie podawać mu wtedy smoczka. To częste ssanie pobudza produkcję pokarmu i jest korzystne z wielu powodów. Nawet kilkanaście razy na dobę możesz takiego małego ssaka przystawiać do piersi.

3. Poszumieć

Szum o odpowiednim natężeniu i doborze tonów działa na dziecko kojąco. Chodzi o szum taki, jaki słychać w brzuchu mamy podczas ciąży i jaki emituje Szumiący Miś WhisbearMiś stworzony jest z dbałością o wygodę i bezpieczeństwo. Szumi nie za głośno i nie za długo. Wyłącza się automatycznie, a dzięki czujnikowi CRYsensor włącza, gdy niemowlę zaczyna płakać.

Badania nad szumem pokazują, że jest to skuteczny sposób uspokajania dzieci także w czasie napadów kolki niemowlęcej. W losowych badaniach, przeprowadzonych w 2016 roku na Dumlupinar University (Turcja), dowiedziono, że szum jest w tej sytuacji metodą skuteczniejszą niż kołysanie.

4. Przewinąć

Nowoczesne chłonne pieluszki pomieszczą dużo, ale trzeba pamiętać, że skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa. Okład z ciężkiej i zimnej, mokrej lub zabrudzonej pieluchy przeszkadza, a podrażnienie naskórka może boleć.

5. Przebrać

Małe dzieci nie są mistrzami w termoregulacji. Niemowlęciu może być za chłodno lub – co zdarza się częściej – za ciepło. Dotknij karku malca, by przekonać się, czy nie jest zimny lub spocony. Temperaturą stóp i rączek się nie sugeruj.  

6. Przemawiać

Badania dowodzą, że na małe dzieci bardzo kojąco wpływają wyższe tony ludzkiego głosu – takie, jakie intuicyjnie dobieramy mówiąc do niemowlęcia. Bardzo ważny jest także kontakt wzrokowy i spokojny, łagodny wyraz twarzy. Niemowlę całą wiedzę o otaczającym świecie czerpie z wyrazu twarzy dorosłego opiekuna – mamy, taty. Jeśli twarz bliskiej dziecku osoby jest pozbawiona emocji (zamyślona, wroga) albo jeśli maluje się na niej smutek, napięcie – dziecko odczuwa zagrożenie. 

7. Pobujać

Kołysanie – czy to na rękach, czy w kołysce, leżaczku, wózku, foteliku samochodowym – zwykle działa kojąco. Przez dziewięć miesięcy ciąży dziecko przyzwyczaiło się do bujania i lubi je. Warto jednak zachować umiar i obserwować dziecko. Czy kołysanie, jakie mu proponujemy, cieszy je, czy raczej jest tak zaskakujące, dziwne – że malec po prostu milknie i zastyga, czekając aż to „trzęsienie ziemi” minie?

8. Ponosić

Właśnie ze względu na bujanie, które przyjemnie stymuluje układ przedsionkowy, a także ze względu na bliskość rodzica, małe dzieci tak lubią być noszone. Domaganie się brania na ręce jest naturalne i zrozumiałe. Noś malca tak często, jak intuicja ci podpowiada – nie przyzwyczaisz go, nie rozpuścisz (jak to może sugerować część znajomych). Jeśli twoje dziecko jest zamiłowanym „noszeniakiem”, wypróbuj noszenie w chuście. Działa kojąco, pomaga w usypianiu, przeciwdziała kolkom.

9. Wyciszyć

Noworodek zwykle nie zauważa lekkiego hałasu w otoczeniu, ale z czasem jego słuch staje się wrażliwszy, a od 3. miesiąca niemowlę zaczyna być szczególnie czułe na bodźce. Interesuje je szczekanie psa, warkot motoru, szum liści drzew, rozmowy, muzyka… Jeśli w jego otoczeniu bodźców jest za dużo, a dojdą do tego migające obrazy, silne zapachy i wyczuwalne napięcie dorosłych, to wszystkiego robi się za dużo. Płaczliwe i rozdrażnione dziecko warto chronić przed namiarem bodźców – unikać głośnych i zatłoczonych miejsc, wizyt, grającego wciąż telewizora (ten ostatni zresztą nie jest wskazany z wielu przyczyn, np. może opóźniać rozwój mowy).

10. Otulić

Jedną z metod uspokajania jest ciasne owijanie niemowlęcia w kocyk/pieluszkę/specjalny otulacz. W czasie ciąży dziecko przyzwyczaiło się do ciasnoty i ciepła macicy, do nacisku wód płodowych na skórę. Po porodzie może odczuwać lęk przed chłodem i przestrzenią, w której trudno mu zapanować nad ruchami rąk i nóg. Warto obserwować malca, czy ciasne owinięcie mu pasuje. Kłopot polega zwykle na tym, że trudniej wtedy ssać paluszki – ale nie każde dziecko tego potrzebuje.

11. Wykąpać

Gdy moje córki był malutkie i żadne inne sposoby nie poprawiały im nastroju, robiłam im ciepłą (nie za ciepłą – wystarczy 37 stopni) kąpiel. Zwykle pomagało, wszak ciepło rozluźnia. Na niektóre dzieci dobrze działa włożenie do wypełnionej wodą wanienki w ręczniku: miękkim ręcznikiem opatulamy golasa i dopiero po włożeniu do kąpieli rozluźniamy materiał.

12. Uspokoić… siebie

Niemowlęta i małe dzieci nasiąkają emocjami rodziców jak gąbka. Badania sugerują nawet, że rejestrują podczas snu niepokojące odgłosy w otoczeniu, takie jak płacz czy kłótnia. To nie znaczy, że dla dobra dziecka macie tłumić w sobie emocje. Nic z tego, maluch dobrze wie o skrywanych uczuciach. Zauważyliście, że dziecko nie chce zasnąć właśnie wtedy, gdy bardzo wam na tym zależy? Wyczuwa wasze napięcie, zmęczenie, pośpiech i trudno mu się zrelaksować. Dlatego dbajcie o siebie – o wypoczynek, przynoszące ulgę rozmowy, rozładowanie napięć różnymi sposobami. To potrzebne wam wszystkim – także najmłodszemu członkowi rodziny.  

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy