6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

mama tata noworodek

Narodziny pierwszego dziecka to ogromna zmiana w życiu. Nie chodzi tylko o to, że musicie przywyknąć do częstych pobudek w nocy i pełnej dyspozycyjności. Zmienia się dużo więcej, a za tymi zmianami idą myśli, często pełne niepokoju. Chcę się z wami podzielić kilkoma refleksjami, które być może was uspokoją.

1. Jeśli nie macie żadnego doświadczenia w zajmowaniu się dziećmi, nie jesteście wyjątkiem. 

Wielu ludzi, którym rodzi się dziecko, po porodzie po raz pierwszy w życiu trzyma w ramionach tak małego człowieka. Zmienia się model rodziny; coraz mniej z nas ma liczne rodzeństwo czy kuzynów, których mogli piastować. Dlatego warto chodzić do szkoły rodzenia, brać udział w warsztatach dla rodziców, korzystać z pomocy douli (osoba zawodowo pomagająca dobrze przeżyć poród i pierwsze miesiące rodzicielstwa), czytać mądre poradniki. 
Mimo, że nie macie doświadczenia, możecie się świetnie zajmować noworodkiem. Wystarczy zachować rozsądek i wrażliwość. Wyobraźcie sobie, jak może się czuć człowiek, który dopiero co wyszedł z ciepłego brzucha na świat, w którym jest trochę chłodniej, głośniej, bardziej sucho i twardo. Ten człowiek czuje się bezpiecznie w ciepłych objęciach, potrzebuje też ssania, zmieniania pieluch i czystego ubranka. Potraficie mu to zapewnić.

2. Bycie rodzicem jest trudne, bądźcie dla siebie wyrozumiali.  

Potrzeba czasu, by emocjonalnie wejść w rolę mamy i taty. W pierwszych miesiącach po porodzie uczycie się opieki i pielęgnacji, próbujecie nadążyć za rozwojem dziecka, jesteście zmęczeni fizycznie i psychicznie. Możecie z tym wszystkim czuć się źle. Możecie mieć wrażenie, że nie dorośliście do roli ojca czy matki. To wszystko jest normalne. 

Budzisz się w nocy nieprzytomna i zamiast nakarmić dziecko chcesz spać dalej? Każda mama o tym marzy. Nigdy dotąd nie przyśnił ci się synek lub córeczka, czasem zapominasz, że masz dziecko? Spokojnie, inni rodzice też tak mają. Może się wam wydawać, że znajomi lepiej sobie radzą, gdy opowiadają, że ich dziecko przesypia całe noce we własnym łóżeczku i budzi się radosne jak skowronek. Nie wiecie, jak jest naprawdę. Opowieści mogą być podkoloryzowane. Podobnie jak zdjęcia na blogach i w mediach społecznościowych. Na fotografii widzicie zadbaną mamę, tatę zajmującego się słodkim bobasem przez cały dzień, lśniące mieszkanie, a u was chaos w domu i w relacjach? Pamiętajcie: życie to nie wystylizowana fotografia. Mama nie musi wyglądać jak modelka, tata pewnie ma sporo pracy i stresu, a porządek w domu małego dziecka trwa tylko tyle, ile potrzeba na zrobienie zdjęcia.

Bądźcie bardziej wyrozumiali, dla siebie samych i siebie nawzajem: tata dla mamy dziecka, a mama dla taty. Rozmawiajcie o tym, co dla was trudne, wspierajcie się, żartujcie. To trudny czas, łatwiej będzie go przejść, gdy będziecie dla siebie sprzymierzeńcami.

3. Niemowlę płacze z różnych powodów, nie bójcie się, że dzieje się coś złego 

Na płacz niemowlęcia trzeba reagować, bo on zawsze jest jakimś komunikatem. Dziecko nie umie powiedzieć: przytul mnie, nudzę się, nie umiem zasnąć, trochę się boję. Dlatego płacze. Kiedy widzi i czuje, że jesteście blisko, uśmiechacie się do niego, spokojnie patrzycie mu w oczy, mówicie, szumicie, przytulacie – jest mu dobrze.

Czasem jest tak, że niemowlę często płacze i mama karmiąca piersią wciąż martwi się, że niemowlę się nie najada. Zwykle niepotrzebnie, bo jeśli tylko niemowlę prawidłowo przybiera na wadze, regularnie moczy pieluszki i jego rozwój nie budzi obaw lekarza, wszystko jest ok.

Są dzieci, które bardziej niż inne potrzebują bliskości i spokoju rodziców. Wszystko jest z nimi w porządku, po prostu taki mają temperament. Tym maluchom bardzo dobrze robi uregulowanie rytmu dnia, unikanie nadmiaru bodźców (np. spotkań ze znajomymi, chodzenia do sklepów).

Czasem częsty płacz jest wynikiem… waszego zdenerwowania. Małe dzieci chłoną emocje rodziców, wyczuwają zmęczenie i niepokój. Przyjrzyjcie się swoim emocjom, może tu kryje się odpowiedź.

4. Dziecko szybko się rozwija. To co dziś jest problemem, jutro może nim nie być. 

Kiedy jest się z dzieckiem sam na sam przez niemal cały dzień (tak jak większość mam), skupia się na nim całą uwagę. Wtedy różne drobne trudności mogą urastać do rangi problemu. Jeśli np. trzymiesięczny maluch pręży się przy piersi i zamiast ssać, rozgląda dookoła, i taka sytuacja powtarza się przy kolejnym karmieniu – mama ma wrażenie, że dziecko cały czas odmawia jedzenia. Zaczyna myśleć, że coś jest nie tak. Zaniepokojona pyta w internecie, o co może chodzić i dostaje mnóstwo niepokojących linków, po przeczytaniu których ma wrażenie, że u dziecka można rozpoznać co najmniej wzmożone napięcie mięśniowe.

Oczywiście – troskliwi rodzice powinni uważnie przyglądać się dziecku. Ale też muszą pamiętać, że maluchy bardzo intensywnie się rozwijają i zmieniają swoje zachowania. Szybki rozwój oznacza, że dziecko nagle coś odkrywa i przez kilka-kilkanaście dni bardzo jest tym zajęte. W opisanym wyżej przykładzie: niemowlę w wieku 3-4 miesięcy zaczyna dostrzegać więcej szczegółów w otoczeniu. Nie może skupić się w ciągu dnia na ssaniu piersi, rozgląda dookoła i stąd to prężenie, odginanie („co tam widać za mną?”). Mniej efektywne ssanie w ciągu dnia oznacza więcej nocnych karmień. Po jakimś czasie sprawa się normuje – bo dziecko skupia się na jakimś nowym ciekawym odkryciu. Dlatego radziłabym do nowych zachowań dziecka podchodzić ze spokojem i cierpliwością.

5. Rozważnie wybierajcie doradców, ufajcie swojej intuicji.  

Rodzice małego dziecka zewsząd słyszą tzw. dobre rady, dotyczące diety, pielęgnacji, wychowania, zdrowia. Można odnieść wrażenie, że każdy wie najlepiej, co jest dobre dla waszego niemowlęcia, tylko nie wy… Nie dajcie się w to wciągać. Wybierzecie 2-3 osoby, którym ufacie i z nimi rozmawiajcie o ewentualnych wątpliwościach dotyczących opieki nad maluchem. Dobrze, żeby był to pediatra, który zna i prowadzi dziecko oraz ktoś z kręgu bliskich osób, kto potrafi zrozumieć wasze emocje, wzmocnić was, poprawić wam humor. Unikajcie osób, które podkopują w was wiarę w siebie. Jesteście rodzicami, macie rodzicielską intuicję. Zaufajcie jej.

6. Potrzeby rodziców są tak samo ważne, jak potrzeby dziecka.  

Niemowlę jest w centrum waszej uwagi, ale nie zapominajcie o swoich potrzebach. Nie tylko tych podstawowych, jak sen, dobre jedzenie, odpoczynek. Opieka nad maleństwem jest bardzo wyczerpująca i łatwo o wypalenie. Dbajcie o to, by czasem trochę się rozerwać, zająć czymś innym niż spacery z wózkiem i pieluchy. Nie wahajcie się prosić o pomoc bliskich – niech was odciążą w opiece nad malcem. Dziecku potrzebni są spokojni, szczęśliwi rodzice. Dbajcie o siebie, choćby dla jego dobra.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu

Koszyk
Brak produktów w koszyku
Kontynuuj Zakupy