7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

karmienie piersią

Przygotowując się do narodzin dziecka dowiadujemy się wielu ważnych rzeczy. Między innymi tego, że przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione piersią na żądanie i że mleko mamy to najlepszy dla niego pokarm. To wydaje się proste. Potem maluch się rodzi, pierwszy raz przysysa się do piersi, a w głowie mamy pojawia się tysiąc wątpliwości dotyczących owego wyłącznego karmienia na żądanie.

PYTANIE 1 – Czy ja mam pokarm?

W pierwszych dobach po porodzie wydawać się może, że w piersiach w ogóle nie ma pokarmu. Dziecko ssie, ale nie widać rzeki mleka. Na dodatek maluch traci na wadze. I często płacze. Mama zaczyna się denerwować. Prędzej czy później ktoś z otoczenia sugeruje, że pora podać butelkę. Mama jest coraz bardziej zmęczona i zaczyna wątpić w to, czy uda jej się karmić piersią.

Stop! Żadnego zwątpienia! Oczywiście, że karmienie się powiedzie.

Tuż po porodzie pokarmu jest rzeczywiście malutko, to pojedyncze krople przejrzystego, żółtawego, gęstego płynu o nazwie siara. Wygląda niepozornie, ale to absolutnie cudowny pokarm, bogaty w przeciwciała i składniki przyspieszające wydalenie smółki (pierwszej kupki). Dziecko wraz z siarą dostaje zastrzyk odporności, dzięki jej działaniu jest mniej narażone na żółtaczkę noworodkową. Siary jest mało, ale tak właśnie ma być. Maluchowi w zupełności wystarczy. Utrata masy ciała jest normą i dopóki nie przekracza 7 proc. masy urodzeniowej w ogóle się tym nie zajmujemy.

Naturalne jest także, że noworodek często płacze. Po pierwsze, to jedyny sposób, w jaki może nam przekazać swoje prośby i zażalenia: przytul mnie, zgaś światło, niewygodnie mi, dlaczego nie szumi (przecież przez 9 miesięcy szumiało!), mokro mi, chcę ssać, czemu mam na rączkach jakieś dziwne otulacze?! Po drugie – niemowlę często chce ssać, bo ssanie to odruch, to potrzeba uspokojenia, to – wreszcie – gwarancja, że pokarmu nie zabraknie. Bo właśnie częste ssanie piersi przez dziecko daje organizmowi kobiety impuls do wytwarzania mleka. Natura tak to zaprogramowała, że mama i dziecko współpracują ze sobą, by pokarmu było pod dostatkiem.

Podawanie sztucznego mleka szkodzi laktacji – badania pokazują wyraźny związek między dokarmianiem po porodzie mieszanką mleczną a zbyt szybkim odstawianiem od piersi.

A co laktacji sprzyja? Spokój, wiara w siebie, wsparcie bliskich. Przyjazne, intymne warunki do karmienia. Brak w otoczeniu osób, które podcinają skrzydła i sugerują dokarmianie bez wyraźnych wskazań medycznych.

Między 30. a 40. godziną po porodzie (zwykle nieco później u kobiet po cięciu cesarskim) pojawia się tzw. nawał mleczny – piersi wzbierają mlekiem i produkcja rusza pełną parą.

PYTANIE 2 – Co to właściwie znaczy „na żądanie”?

Niemowlę w pierwszych tygodniach życia musi się mocno namęczyć, by wyssać z piersi (niezbyt wielką) porcję mleka. Na dodatek ma malutki żołądek, a pokarm naturalny jest szybko trawiony. Dlatego dziecko często domaga się karmienia. U noworodka i małego niemowlęcia bywa to nawet kilkanaście razy na dobę. Ale to nie znaczy, że każdy płacz oznacza głód. Maluch ma silną potrzebę bliskości mamy, chce czuć jej ciepło, słyszeć bicie serca i kojący szum kojarzący się ze wspomnieniami z okresu płodowego. Ma naturalną potrzebę bycia noszonym – przecież do porodu czuł miłe kołysanie przy każdym ruchu mamy i teraz pomysł, by leżeć w łóżeczku, uznaje za dziwaczny.

Po czym poznać, że dziecko „żąda” karmienia? Zwykle szuka wtedy buzią piersi, próbuje ssać paluszki. Po paru tygodniach obserwacji rodzice potrafią już odróżnić „melodię” płaczu i wiedzą, czy chodzi o głód czy raczej coś innego.

PYTANIE 3 – Czy maluch się najada?

Są niemowlęta, które wciąż „wiszą” na piersi, są takie, które wolą spać i nie domagają się częstych karmień. Rodzice jednych i drugich zadają sobie pytanie, czy dziecko się najada. Po czym to poznać? W uproszczeniu można powiedzieć, że małe niemowlę karmione wyłącznie piersią najada się, jeśli:

– jest karmione przynajmniej 8 razy na dobę i przynamniej przez 10 minut karmienia ssie efektywnie (połyka pokarm, a nie śpi z piersią w buzi), po karmieniu maluch wydaje się zadowolony, a mama czuje rozluźnienie piersi;

– od piątej doby po porodzie robi przynajmniej 3-4 płynne lub papkowate kupki o żółtym zabarwieniu (w drugim, trzecim miesiącu życia kupki mogą być robione co kilka dni – to normalne);

– moczy pieluchy 6-8 razy dziennie;

– wygląda na nawodnione (ma błyszczące, wilgotne śluzówki i spojówki, niezapadnięte ciemiączko) i pogodne;

– prawidłowo przybiera na wadze: w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia przybywa mu minimum 182-217 g na tydzień. W pierwszym okresie warto raz na tydzień zważyć malucha (zawsze na tej samej wadze, bez ubranka i pieluchy). Zdrowego niemowlęcia nie ma potrzeby ważyć codziennie (chyba, że  jakiegoś powodu lekarz o to prosi), a tym bardziej przed i po karmieniu. Tak się robiło kiedyś, ale to niepotrzebnie stresuje rodziców i dziecko.

PYTANIE 4 – Nie udaje mi się odciągnąć pokarmu – czy to znaczy, że go nie mam?

Odciąganie pokarmu, czy to ręczne czy przy użyciu laktatora, wymaga nieco zachodu i zwykle przynajmniej kilku prób zanim uda się uzyskać porcję mleka. To nie znaczy, że mleka nie ma! To znaczy tylko, że trudno mu wypłynąć. Za wypływ pokarmu odpowiada hormon oksytocyna. Jego działanie jest blokowane przez hormony wydzielane w stresie. Gdy kobieta jest zmęczona, zestresowana, czuje się niepewnie, coś ją boli, jest jej niewygodnie – mleko ma utrudniony wypływ. Dziecku łatwiej je wyssać, choćby dlatego, że sama bliskość malucha podnosi u mamy poziom oksytocyny. Poza tym niemowlę po prostu skuteczniej „pracuje” buzią niż laktator.

PYTANIE 5 – Jak mam nakarmić dziecko, skoro dopiero co je karmiłam i opróżniło piersi?

Piersi nie da się całkiem opróżnić. Mleko jest w nich wciąż produkowane, a kolejne karmienie to sygnał, by wytworzyć go więcej.  Nawet krótko po karmieniu dziecko przystawione znów do piersi wyssie sobie następną porcję. Pokarm powstaje z krwi – dopóki krew krąży w żyłach, mama karmiąca dziecko piersią może dać mu mleko.

PYTANIE 6 – Czy niemowlę powinno dostawać coś do picia?

Pokarm mamy to picie i jedzenie. W pierwszych chwilach karmienia jest bardziej wodnisty i gasi pragnienie, potem wypływa mleko bogatsze w tłuszcz, bardziej treściwe. Karmienie na żądanie wystarczy w zupełności. Przez pierwsze pół roku życia zaleca się karmienie wyłącznie piersią, a to znaczy, że nie podajemy nic poza mlekiem mamy: ani wody, ani herbatki ziołowej – nic. Także w czasie upałów czy choroby najlepsze jest częste przystawianie do piersi.

PYTANIE 7 – Dlaczego moje piersi nagle stały się „puste”?

Pierwsze sześć tygodni laktacji to czas, gdy piersi na zmianę są przepełnione (przed karmieniem) i miękkie (po karmieniu). Gdy od karmienia mija parę godzin, biust wygląda, jakby miał eksplodować. Ssanie lub odciąganie przynosi wtedy wyraźną ulgę. Po sześciu tygodniach laktacja się stabilizuje. Piersi stają się miękkie, także przed karmieniem. Ale pokarmu jest pod dostatkiem. Nie jest magazynowany, raczej produkowany na bieżąco.

Ten moment często zbiega się w czasie z tzw. skokiem rozwojowym. W życiu dziecka zdarzają się okresy, gdy potrzebuje więcej energii i składników odżywczych. Wtedy niemowlęta ssą na potęgę, częściej domagają się karmień, budzą się w nocy. Dla mamy to może wyglądać tak: „Piersi stały się miękkie, jakby puste, a dziecko wciąż chce jeść. Widać się nie najada”. Spokojnie! To tylko zbieg dwóch okoliczności. Warto wtedy karmić na żądanie, najlepiej położyć się na 2-3 dni z dzieckiem do łóżka i często przystawiać je do piersi, jednocześnie regenerując własne siły. To tylko przejściowy moment większego zapotrzebowania, organizm mamy szybko zwiększy produkcję pokarmu.

Niestety wiele Polek właśnie w tym okresie odstawia dziecko od piersi. Nie dostają dość wsparcia, nie mają wiary w to, że ich laktacji nic nie grozi, a kryzysy można przezwyciężyć. Szkoda – wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia to wspaniały wkład w zdrowie dziecka. O tym, jak cenny, napiszemy niebawem.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy