Deszcz prezentów, czyli baby shower

kobiece spotkanie przedurodzinowe

1. Co to jest baby shower?

Najprościej byłoby powtórzyć za wieloma źródłami, że baby shower to moda, która przyszła do nas z USA, tak jak Walentynki i Halloween. Nie jest to jednak do końca prawda, bo geneza tych świąt/imprez tylko od strony komercyjnej (prezenty, dekoracje) wywodzi się z „Ameryki”.

A nie tylko o prezenty tu chodzi! Baby shower to przede wszystkim rodzaj ceremonii „przejścia”, gdy młoda kobieta zostaje przyjęta do społeczności matek. Rytuały celebrowania ciąży, czy zbliżających się narodzin dziecka odnotowywano już w starożytności.

Następne wieki, jak choćby czasy Renesansu odnotowują zwyczaj prezentów dla kobiet w ciąży, na przykład tac specjalnie zdobionych życzeniami dla matki i dziecka.

Pierwsze wyłącznie damskie „herbatki” dla świeżo upieczonych matek zaczęto organizować w XIX wieku, w wiktoriańskiej Anglii. Ówczesne surowe obyczaje ograniczały publiczne pokazywanie się kobiet w ciąży, dlatego owe spotkania odbywały się już po narodzinach dziecka.

Od początku XX wieku owe „herbatki” stopniowo przekształcały się w baby showers, znane dziś jako przyjęcia organizowane w celu obdarowania ciężarnej lub młodej mamy prezentami. Przy czym zazwyczaj były to własnoręcznie wykonane bibeloty, kocyki, czy ubranka.

Naprawdę baby showers zaczęły być popularne po II wojnie światowej, gdy raptownie wzrosła liczba urodzeń (tzw. baby boom), a zaraz potem – w latach 50. I 60. i w Europie i USA nastała era zwiększonej produkcji różnorakich dóbr i co za tym idzie – ich dostępności i konsumpcji.

Baby showers i wówczas i dziś mogą być też okazją do odciążenia napiętego budżetu przyszłej mamy: prezentami są często nie tylko ubranka czy kosmetyki, ale też np. meble do pokoiku dziecka.

2. Kto, kiedy i gdzie urządza baby shower?

Kto i kiedy?

Zwyczajowo baby shower odbywa się w trzecim trymestrze ciąży, choć wciąż zdarzają się przesądne mamy, które chcą tej imprezy, ale dopiero po porodzie.

Gospodynią spotkania jest zwykle najlepsza przyjaciółka przyszłej mamy. Chodzi o to, by nie obciążać ciężarnej obowiązkami (nie zawsze dobrze się czuje).

Baby shower powinien być imprezą-niespodzianką, jednak w praktyce jest to trudne do zrealizowania. Nie można np. wykluczyć, że przyszła mama ma już na dany dzień inne plany… Dlatego warto skonsultować termin np. z mężem bohaterki imprezy, czy jej mamą.

Gdzie?

Najgorszym rozwiązaniem jest urządzanie baby shower w domu przyszłej mamy. Może się czuć zobligowana do sprzątania przed przyjściem gości, a co gorsza porządkować dom także po ich wyjściu.

Najlepsze wyjście to impreza w mieszkaniu głównej organizatorki, czyli przyjaciółki, lub wynajęcie jakiejś kawiarni/restauracji, choć to zawsze będzie droższa opcja.

Dobrym pomysłem może być baby shower w ogrodzie, ale to z kolei zależy i od pory roku i od pogody (i dostępności ogrodu)…

Impreza nie powinna trwać dłużej niż 2-3 godziny. Warto pamiętać, że najważniejsza jest przyszła mama i jej dziecko oraz nie nasze, tylko jej samopoczucie. Raczej wykluczmy wielogodzinne huczne zabawy!

Dekoracje, zaproszenia

Oczywiście miejsce imprezy powinno być tak udekorowane, by kojarzyło się z niemowlęciem i narodzinami – mogą być tematyczne baloniki, czy serwetki i talerzyki, serpentyny.

Jeśli mamy czas i odpowiednie umiejętności, można wykonać transparenty z sympatycznymi napisami, czy ozdobne zawieszki lub wstążki np. na krzesła.

Nie ma zasad dotyczących zaproszeń. O ile na ślub, czy wesele wypada wysłać zaproszenie z dużym wyprzedzeniem, baby shower może być imprezą last minute i nikt nie powinien się obrażać.

Choć kartonikowe zaproszenie może być miłą pamiątką, nic nie stoi na przeszkodzie, by gospodyni imprezy (a nie przyszła mama!) wysłała maile, czy skorzystała z telefonu.

Tradycyjnie w baby shower powinny uczestniczyć wyłącznie kobiety (choć coraz częściej zaprasza się także panów), a ich listę warto uzgodnić z bohaterką spotkania. Chodzi przecież o dobrą wspólną zabawę, więc unikajmy zapraszania osób, które się np. nie lubią.

Warto też postarać się uniknąć nadmiernego tłumu na imprezie, a łatwo o taki, gdy przyszła mama ma w najbliższej rodzinie kilka sióstr, zaprzyjaźnionych ciotek, czy kuzynek. Wówczas spoza rodziny zaprośmy jedynie najbliższe przyjaciółki.

Innym wyjściem jest urządzenie osobnych imprez, co staje się powoli zwyczajem. Np. „pracowy” baby shower – tylko dla koleżanek i kolegów z pracy.

Menu

Baby shower to nie uroczysty obiad – raczej spotkanie podwieczorkowe. To oczywiste, że w menu nie powinno być alkoholu, wyłącznie soft drinki. Można ograniczyć się tylko do słodyczy, można przygotować lekkie sałatki i drobne przekąski.

Obowiązkowym punktem programu jest zawsze tort. Przy czym często jest to tort nie do jedzenia, bo składa się z.. udrapowanych tetrowych pieluszek, przewiązanych wstążkami. Prawdziwy tort z kremem jest jednak także zawsze mile widziany.

Prezenty

Jak sama nazwa imprezy wskazuje, na przyszłą mamę powinien spaść „deszcz prezentów”. Dobrze więc, gdy powstanie wcześniej „lista życzeń”.

Chociaż częściowo odpadnie wówczas element niespodzianki, to jednak unika się dublowania pomysłów, a na droższy przedmiot można zorganizować wśród gości „zrzutkę”.

Taką „listę życzeń” można rozesłać do gości mailem (czyni to zawsze gospodyni imprezy, a nie przyszła mama!). Można też sprawdzić, czy któryś ze sklepów z akcesoriami dla niemowląt nie pomaga w tworzeniu takich rejestrów – może to ułatwić zorientowanie się w ofercie.

Pamiętajmy, że prezenty na baby shower powinny się z macierzyństwem miło  kojarzyć. Nie kupujmy tego, co konieczne (o to młodzi rodzice sami zadbają), tylko to o czym młoda mama może tylko marzy…

Wśród propozycji takich „wymarzonych prezentów” coraz częściej pojawia się Szumiący Miś Whisbear, czy Leniwiec E-zzy. To rzeczywiście świetny pomysł i na pewno sprawdzi się od pierwszych chwil życia dziecka!

Na pewno warto też pomyśleć o drobnym prezencie dla bohaterki imprezy – kosmetyku, biżuterii, książce, kwiatach…

3. Jak się bawić na baby shower? 

Warto zacząć od „shower”! Przyszła mama siedzi w udekorowanym fotelu i po kolei otwiera otrzymane prezenty. Może też odczytywać dedykacje z załączonych kartek. Każdy przedmiot jest pokazywany, oklaskiwany, „podawany dalej”.

Inne popularne zabawy na baby shower:

  • podaj zabawne – twoim zdaniem – imię dla dziecka
  • jedzenie zawartości słoiczków dla niemowląt – uczestnicy zgadują, co w nich jest.
  • czy znasz dziecięce wierszyki – uczestniczki kończą ( z pamięci) zwrotkę popularnych wierszy Brzechwy czy Tuwima.
  • tworzenie bransoletki szczęścia (potrzebne koraliki/charmsy i rzemyk lub łańcuszek). Każda z obecnych osób wypowiada życzenie dla dziecka i nawleka koralik na rzemyk. Na koniec taka „bransoletka dobrych życzeń” jest wręczana przyszłej mamie.

4.   Wirtualne, adopcyjne baby shower?

Chociaż baby shower to impreza zasadniczo stacjonarna, nic nie stoi na przeszkodzie, by grono uczestników powiększyć o osoby, które są daleko.

To wymaga wprawdzie dodatkowego zaangażowania organizatorów, ale wirtualna obecność np. mieszkającej za granicą mamy bohaterki imprezy może być wspaniałą niespodzianką.

W USA, czy w Wielkiej Brytanii zyskują ostatnio popularność adopcyjne baby showers, organizowane dla mam, które albo już zaadoptowały dziecko i jest ono w domu, albo już wiedzą, że wszelkie formalności mają za sobą. Podczas tych imprez z przyczyn oczywistych nie ma gier i zabaw o tematyce ciążowej.

Autor: AGNIESZKA LEO-SIELICKA

Wieloletnia dziennikarka radiowa. Autorka i prezenterka serwisów informacyjnych w programach Polskiego Radia. Wykładowca na UW, w SWPS i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Prywatnie – mama czworga dorosłych dzieci i babcia dziewięciorga wnucząt.

Mogą cię zainteresować

3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu

Koszyk
Brak produktów w koszyku
Kontynuuj Zakupy