Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

drzemka

Drzemki są bardzo zdrowe i ważne dla rozwoju dziecka – tak wynika z licznych badań z udziałem niemowląt. Jak zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do drzemania?

Wiadomo, że noworodek i niemowlę śpią więcej niż osoba dorosła. Ale nie chodzi o dłuższy sen nocny – wręcz przeciwnie. W nocy maluch często budzi się na karmienie albo przytulanie. Pozostałą porcję snu zostawia sobie na dzień. Wie, co dobre – drzemka idealnie regeneruje siły.

Naukowcy wciąż badają wpływ drzemek na rozwój dzieci. Większość wniosków dotyczy tego, jak korzystnie krótki sen w ciągu dnia wpływa na zdolności poznawcze. Drzemka poprawia pamięć, pozwala utrwalać informacje przechowywane w mózgu. Co ważne – udowodniono, że drzemki korzystnie wpływają na mowę dziecka, a dokładniej na zapamiętywanie słów i wyrażeń. Zainteresowani mogą więcej przeczytać na ten temattutaj a także tutaj.  

Jak kwestia drzemki wygląda w praktyce? Odpowiedź, nieco denerwująca, ale jedyna prawdziwa, brzmi: to zależy. Od wieku, od temperamentu dziecka, od rytmu dnia. Możemy jednak postarać się o to, by drzemki nie wiązały się z uciążliwym usypianiem i były rzeczywiście dobrze dostosowane do potrzeb niemowlęcia. Oto kilka wskazówek.

Reguluj rytm dnia

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Właściwie na przemian śpi i je. Przez pierwsze tygodnie po urodzeniu możemy jedynie podążać za jego potrzebami (i drzemać, gdy tylko maluch zaśnie, bo nie wiadomo, kiedy nadarzy się nam kolejna okazja od odpoczynku). Stopniowo jednak wprowadzamy stały rytm dnia. Odkąd dziecko wychodzi na spacery, staramy się, by co dzień wypadały one o podobnej godzinie. Dziecko kołysane bujaniem wózka lub niesione w chuście, ucina sobie drzemkę i zapamiętuje, że to jest właśnie dobra pora na sen. Podobnie robimy z kąpielą, masowaniem i innymi powtarzanymi każdego dnia rytuałami – niech dzieją się o tej samej porze, w tej samej kolejności. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, kojącą przewidywalność zdarzeń. Pomału, bardzo powoli i systematycznie, dziecko uczy się regularności i łatwiej mu przechodzić do kolejnych „punktów programu dnia”. Wam także łatwiej zorientować się, czemu maluch robi się rozdrażniony – gdy skojarzycie, że zbliża się pora karmienia albo drzemki, odpowiedź staje się prostsza.

Dopasuj oświetlenie do pory

Zapadanie w sen wymaga zmiany w pracy mózgu, tę zaś wywołuje działanie hormonów i neurotransmiterów. Mózg jest tak zaprogramowany, że sen kojarzy z ciemnością. Dlatego zadbaj, by dziecko miało zapewniony naturalny rytm dobowy. W nocy zapewnij mu mrok. Gdy karmisz, przewijasz lub przebierasz malca w nocy, nie zapalaj światła, co najwyżej małą lampkę z ciemnym kloszem.

W dzień zaś niech w otoczeniu dziecka będzie naturalnie jasno. Przy drzemkach możesz wytłumić mocne światło (zasunąć zasłony), ale nie powodować całkowitego zaciemnienia. Jeśli maluch śpi w dzień długo, a potem w nocy często się budzi, lepiej na czas dziennej drzemki nie zasłaniać okien. Niech do układu nerwowego malca dociera komunikat: jest widno, niebawem się budzimy!

Wieczorem starajcie się nie używać górnego światła i koniecznie wyłącznie świecące ekrany w otoczeniu malca. Wyświetlacz komórki sprawia, że w pokoju staje się niemal jasno, choć właśnie zapada zmierzch i chcielibyśmy, żeby mózg dziecka przestawiał się na nocny sen.

Obserwuj zmieniające się potrzeby dziecka

Noworodek może po każdym karmieniu zapadać w sen. Ale już w wieku 2-3 miesięcy niemowlę robi się bardziej aktywne w ciągu dnia. Większość dzieci w tym okresie powoli przechodzi w tryb ok. 3 drzemek, przeplatanych jedzeniem, zabawą i kontaktem wzrokowym z rodzicami. W drugim półroczu dziecko może potrzebować już tylko 2 drzemek (np. w czasie porannego i popołudniowego spaceru). Starszy niemowlak jest coraz bardziej zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego i łatwo się rozprasza. Pod koniec pierwszego roku życia spacer zapewne przestanie być automatycznie kojarzony ze snem – malec może chcieć oglądać świat, a nawet wychodzić z wózka i raczkować lub chodzić obok rodzica. Wtedy może zmienić się rytuał drzemania, np. po aktywnym spacerze i lekkim posiłku malec w domu zapada w sen.

Każda zmiana liczby drzemek w ciągu dnia wymaga czasu i cierpliwości. W okresie przejściowym maluch może być rozdrażniony albo pobudzony, szczególnie wieczorem, gdy chcielibyśmy nakłonić go do nocnego odpoczynku. To naturalne. Nie da się dziecka z dnia na dzień „przeprogramować” na inny tryb spania. Z czasem to jednak wypracujecie. Pamiętajcie tylko, że nie ma żadnych norm mówiących, ile powinna trwać drzemka i jak często w ciągu dnia należy dziecko kłaść spać. To jest indywidualna sprawa, każde dziecko ma pod tym względem inne potrzeby.

Wprowadzaj usypiające rytuały

Malutkie niemowlęta zwykle usypiają podczas ssania piersi. To naturalne. Ale warto także sprawdzić, jak inaczej można pomóc dziecku zasnąć. Zwykle dobrze działa delikatne bujanie, gładzenie, nucenie kołysanki, szum, noszenie w chuście. Starajcie się odnaleźć ulubiony rytuał dziecka, który pomaga mu się wyciszyć i usnąć. Inaczej usypianiem malca wciąż będzie zajmować się karmiąca piersią mama, a to niesprawiedliwe – tata też ma prawo towarzyszyć dziecku w zasypianiu (a mama zająć się w tym czasie swoimi sprawami). Wprowadzenie takiego „usypiającego” zwyczaju pomaga zorganizować opiekę nad dzieckiem (np. łatwiej zostawić je dziadkom i mieć pewność, że poradzą sobie z usypianiem).

Pozostaje pytanie, czy do ssania (zamiast piersi) podawać smoczek uspokajacz. Część dzieci rzeczywiście pod wpływem ssania smoczka łatwiej zasypia (inne zaś wypluwają go z obrzydzeniem). Zasada jest taka: noworodek karmiony piersią nie powinien w ogóle dostawać smoczka – przez pierwsze 4 tygodnie. Później staramy się smoczka unikać. Długie ssanie może źle wpływać na zgryz, przyrosty masy ciała, regulację emocji. Ale są dzieci z bardzo nasiloną potrzebą ssania, którym po ukończeniu pierwszego miesiąca życia smoczek możemy podawać – najlepiej na krótko i z rzadka. Więcej na temat smoczka znajdziecie w innym miejscu na blogu . 

Naucz wyciszania

Są dzieci, które wcześnie wyrastają z drzemek i nie chcą zasypiać w dzień już w drugim roku życia. Nie da się kogoś zmusić do snu, nie można więc usypiać na „siłę”. Szczególnie, że im bardziej rodzice się denerwują i próbują coś wymóc na dziecku, tym trudniej jest mu się wyciszyć.

Co w takiej sytuacji, skoro eksperci zgodnie podkreślają dobroczynną moc drzemek? Warto zadbać, by dziecko dużo się ruszało na świeżym powietrzu i nie spędzało ani chwili przed ekranem (telewizora, tabletu itp.). Wprowadźmy także rytuał poobiedniego odpoczynku. Wyciszmy dźwięk telefonu, zasłońmy okno, połóżmy się z dzieckiem do łóżka na przytulanie i przeglądanie książeczek. Może powieki w końcu sklei sen. A może nie? Mimo wszystko zbudujemy w dziecku dobry nawyk dbania o regenerację sił.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu

Koszyk
Brak produktów w koszyku
Kontynuuj Zakupy