HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

noworodek śpi

Są takie dzieci, które potrzebują od rodziców więcej ciepła, tulenia, bliskości i cierpliwości. Po angielsku nazywa się je High Need Babies, HNB – dzieci o większych potrzebach. Wszystko jest z nimi w porządku. Ale ich rodzicom przydadzą się zrozumienie i wsparcie.

Otoczenie mówi czasem o takich dzieciach: beksy. Niektórzy określają je okrutnie jako te „bachory”, które ciągle ryczą i(!!!) i terroryzują swoich rodziców. Ja lubię określenie, którego nauczyła mnie Justyna Dąbrowska, psycholożka i założycielka miesięcznika „Dziecko” – dzieci nieutulone. W tym terminie widzę rozwiązanie problemu: krzyczące wciąż niemowlę można utulić, trzeba tylko tego przytulenia więcej niż się ktokolwiek spodziewał.

Hajnid

Pomiędzy mamami krąży także ładne spolszczenie angielskiego HNB: hajnid. „Mam małego hajnida” – i wszystko jasne. To znaczy, że robisz kanapkę jedną ręką, bo drugą trzymasz przytulone do siebie dziecko. To znaczy, że wieczorem nie położysz spać dziecka, by posiedzieć z przyjaciółmi. Albo kładziesz się spać z maluchem, albo jesteś w towarzystwie, ale z ciepłą przylepką, która przysypia na twoim brzuchu.

Tak się trudno rozstać

Takie dzieci są „nieodkładalne”. Maleństwo zasypia przy piersi, chcesz więc uwolnić się spod słodkiego ciężaru, żeby przez chwilę móc się zająć czymś innym: pójść do łazienki, zrobić sobie jedzenie, nastawić pranie, rozciągnąć się.

Powoli, niczym mistrz tai-chi wstajesz z dzieckiem u piersi i jak na filmie w zwolnionym tempie przemieszczasz się w stronę łóżeczka. Pochylanie się nad materacem trwa wieczność, niemal nie oddychasz, żeby nie robić hałasu. Jakimś cudem wygrywasz walkę z grawitacją i niemowlę jak w stanie nieważkości przemieszcza się na twoich ramionach do łóżeczka. Nie wierzysz własnemu szczęściu: nie obudziło się!

Jeszcze trzymasz twarz blisko niego, by nagłym odsunięciem nie poruszyć powietrza. W końcu jak na kadrze z filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” przesuwasz się miękko w stronę drzwi pokoju. I wtedy, gdy już już wydaje się, że masz dla siebie kwadrans, słyszysz płacz.

Słowa krytyki

Rodzina i znajomi na zmianę ci współczują i cię krytykują. Zdaniem niektórych, to twoja wina: za bardzo przyzwyczaiłaś dziecko do noszenia i przytulania, to teraz masz. Nie mają racji. 

Przez dziewięć miesięcy ciąży dziecko przyzwyczaiło się do noszenia, kołysania i ciepła. Owszem – każde dziecko było w brzuchu mamy, a nie każde chce na ręce non-stop (choć większość chce). Ale dzieci są różne i różnie przechodzą proces adaptacji do życia po porodzie. W różnym stopniu też są wrażliwe na bodźce płynące z otoczenia. Niektóre potrzebują więcej uspokojenia, a najlepszym uspokajaczem są dotyk i bliskość mamy lub taty.

Niezwykła intuicja

Jeśli masz małego hajnida, postaraj się nie przejmować opiniami otoczenia i skupić na tym, co podpowiada ci intuicja. To wspaniałe narzędzie, jakie natura daje ci, by pomóc w odczytywaniu potrzeb dziecka. I nie chodzi tu o jakąś magię – dostrojenie emocjonalne matki i dziecka jest naukowo udowodnionym faktem. W początkach macierzyństwa u matki szczególnie aktywna jest prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za rozumienie emocji. Mama naprawdę wie więcej o tym, co przeżywa jej dziecko niż stojący z boku obserwator.

Ale obserwator – życzliwy, mądry i wspierający – także się przydaje. To powinien być ktoś, kto dobrze ciebie zna, ale też rozumie, czym jest macierzyństwo, jak przebiega rozwój dziecka. Warto jedną taką osobę mieć w swoim otoczeniu. Po co? Z dwóch powodów.

Empatia daje siłę

Bliska, wspierająca osoba daje człowiekowi coś zarówno prostego, jak i bardzo potrzebnego: empatię. Potrafi powiedzieć: widzę, jak się starasz; musi ci być trudno; możesz mi się zwierzyć; nie oceniam cię, tylko wspieram. Ważne jest, by móc komuś powiedzieć to, co czuje każda mama, tylko zwykle nie przyznaje się do tego: czasem mam serdecznie dość. O macierzyństwie zwykle mówi się jako o wspaniałym przeżyciu, o szczęściu, miłości i rozczuleniu. Ale każda kochająca mama jest także zmęczonym człowiekiem, którego potrzeby czekają na realizację. Chciałaby się wyspać, zregenerować, odpocząć, wrócić do dawnego życia. Mama dziecka „nieutulonego” – szczególnie. Jej uwaga jest napięta non stop, a to niezwykle drenuje z energii.

Zobaczyć się w lustrze

Drugi powód, dla którego w początkach rodzicielstwa warto mieć przy sobie kogoś, kto potrafi spokojnie ocenić sytuację jest taki: rodzicom, jak każdemu człowiekowi, który robi ważne rzeczy, potrzeba czasem informacji zwrotnej. Życzliwy bliski człowiek może być dla nas takim „lustrem”, które pokaże, w jakim jesteśmy stanie i nastroju.

Rzecz w tym, że dziecko patrzy w twarz mamy i z niej wyczytuje, czy jest bezpieczne. Z twarzy mamy, z jej spojrzenia dowiaduje się, czy jest się czego bać. Jeśli twarz mamy jest napięta i niespokojna, jeśli w jej oczach widać lęk albo smutek, dziecko czuje zagrożenie. Pod tym względem niemowlę ma niezwykle czułe „radary”. Dostrzega, jeśli mama uśmiecha się na pokaz, a w środku przeżywa lęk, niepokój, czuje się osamotniona, smutna.

Nie wstyd prosić o pomoc

Bycie mamą, szczególnie dziecka, które nieustannie domaga się uwagi, jest bardzo trudne. W takiej pracy, od której nie ma właściwie urlopu, potrzeba wsparcia, zrozumienia, pomocy. Warto o nią prosić. Jeśli coś sprawia trudność – warto o tym porozmawiać z zaufaną osobą. Czasem potrzeba wsparcia psychologa.

Warto pamiętać, że przynajmniej kilkanaście procent matek przeżywa depresję poporodową. Koniecznie trzeba ją leczyć, skorzystać z terapii, czasem także leków – są leki, które bezpiecznie można brać podczas karmienia piersią. Osobie w depresji bardzo trudno jest budować z dzieckiem więź.

High Need Babies są wspaniałe

Wracając do High Need Babies: jeśli masz takie właśnie, nieutulone dziecko, nie martw się o nie. Zgodnie z tym, co podpowiada ci intuicja, reaguj na jego potrzeby. Wspieraj je, dawaj mu  poczucie bezpieczeństwa. Nasyć je bliskością. Takie dzieci, tulone i rozumiane, wyrastają na wspaniałych ludzi. Często jest tak, że potrzebują dużo bliskości i zrozumienia przez pierwsze lata życia, a potem nagle robią rozwojowy krok naprzód. Nasycone miłością i akceptowane przez rodziców bezwarunkowo, mają silne poczucie własnej wartości. Mogą być wrażliwe i uważne, ale świetnie dają sobie radę z wyzwaniami.

Jeśli masz potrzebę lepszego zrozumienia i wsparcia, poszukaj w internecie rodziców innych HNB. Przeczytaj „Księgę wymagającego dziecka” autorstwa Marthy i Williama Searsów (wyd. Mamania), prekursorów Rodzicielstwa Bliskości. Oni sami zmierzyli się w swoim rodzicielstwie z wyzwaniem, jakim jest dziecko o dużych potrzebach. Znają zjawisko HNB zarówno jako rodzice, jak i eksperci (pielęgniarka i pediatra).

Mów sobie także każdego dnia, że jesteś wystarczająco dobrym rodzicem. Dbaj o siebie. Pamiętaj, że to właśnie twój uśmiech i spokój dają dziecku szczęście. 

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy