Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

mama dziecko depresja

Jedna na 5-10 matek po urodzeniu dziecka zapada na depresję poporodową. Dlaczego macierzyństwo czasem wiąże się ze smutkiem i emocjonalnym cierpieniem?

Depresja poporodowa to jedna z tych chorób, na temat których krąży mnóstwo mitów. Ludzie, którzy sami nie doświadczyli depresji, uważają nieraz, że depresja to „fanaberie”, „słabość”, „chęć zwrócenia na siebie uwagi”, „lenistwo” albo „moda”. To krzywdzące i nieprawdziwe przekonania. Depresja poporodowa jest chorobą i wymaga leczenia, a rodzina nią dotknięta potrzebuje zrozumienia i pomocy.

Czy każde obniżenie nastroju po porodzie to już depresja?

Nie. Przyczyn pogorszenia nastroju może być kilka, stany te różnią się także objawami.

U większości kobiet w kilka dni po porodzie pojawia się tzw. baby blues. Wywołują go gwałtowne przemiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po urodzeniu dziecka (zarówno drogą cesarskiego cięcia jak porodu naturalnego). Baby blues trwa dość krótko (od kilku dni do paru tygodni) i zwykle sam przemija. Wygląda to tak, że debiutująca mama ma ochotę płakać, jest rozdrażniona, łatwo przechodzi z dobrego nastroju w przygnębienie. Jednak kobieta w miarę normalnie funkcjonuje, je i śpi jak zwykle, nie odczuwa nasilonego poczucia winy, nie ma myśli samobójczych. W odróżnieniu od baby blues, depresja pojawia się zwykle później (kilka tygodni-miesięcy po porodzie) i trwa dłużej.

Obniżenie nastroju (nie będące depresją) może się także wiązać ze zmęczeniem, np. wtedy, gdy dziecko dużo płacze z powodu kolki.

Czasem zdarza się, że po szczególnie trudnym, traumatycznym porodzie kobietę dręczą wspomnienia i trudne emocje związane z tym doświadczeniem. Wtedy warto sięgnąć po pomoc terapeuty, by przepracować traumę. Nie jest to jednak depresja.

Jak rozpoznać depresję poporodową?

O depresji mogą świadczyć różne objawy. Przede wszystkim jest to przeciągające się poczucie przygnębienia, brak chęci do robienia rzeczy, które wcześniej sprawiały radość, wycofanie. Osoba w depresji może często płakać, albo być jakby w oddaleniu, jak za szybą, zamknięta w swoim świecie. Mama w depresji może nie odczuwać przyjemności z kontaktu z dzieckiem albo nadmiernie się o nie bać.

Zdarza się utrata apetytu i chudnięcie, ale także częste jedzenie, „zajadanie” smutku i spowodowane tym tycie. Klasycznym objawem depresji są problemy ze snem (bezsenność lub przesypanie całych dni) – ale u matki małego dziecka trudno wyróżnić taki objaw – niemowlę zwykle nie daje nam spać tyle, ile potrzebujemy i zaburzenia snu mogą umknąć uwadze.

Częstymi objawami depresji są: poczucie winy i niska samoocena. Kobieta w depresji poporodowej ma zaburzony obraz siebie i swojej przyszłości. To nie jest zwykły smutek. To wszechogarniające poczucie smutku i beznadziei, z którego nie widać wyjścia. Jeżeli u kobiety pojawiają się myśli samobójcze, koniecznie i pilnie trzeba sięgnąć po pomoc psychologiczną lub psychiatryczną.

Dlaczego mówi się, że depresję trzeba leczyć?

Depresja może mieć różne nasilenie i objawy. Część kobiet w depresji poporodowej cierpi i zamyka się w sobie, tracąc kontakt z bliskimi, przede wszystkim z własnym dzieckiem. Choroba powoduje, że mama przebywa w swoim świecie, skupiona na bólu. Nie nawiązuje relacji z niemowlęciem. To znaczy: nie patrzy na nie z uśmiechem, nie przemawia do niego czule i spokojnie, nie koi jego lęku. Taki początek macierzyństwa jest ogromną stratą dla matki. Dziecko także traci: może mieć w przyszłości trudności w regulowaniu emocji.

Silną depresję trzeba leczyć, bo to choroba zagrażająca bezpieczeństwu i życiu. Kobieta pozbawiona wsparcia i zrozumienia, może targnąć się na życie swoje i dziecka.

Czy przy depresji trzeba brać leki? Czy trzeba wtedy odstawić dziecko od piersi?

Leczenie depresji polega na terapii prowadzonej przez doświadczonego psychoterapeutę. Terapię często łączy się z podawaniem odpowiednich leków przepisanych przez lekarza psychiatrę.

Są leki, które można brać nie przerywając karmienia piersią. To o tyle ważne, że karmienie piersią dla wielu kobiet ma dodatkowe pozytywne działanie – poprawia nastrój, łagodzi zmęczenie, wspiera nawiązywanie więzi z dzieckiem. Warto się więc postarać dobrać leczenie tak, by mama mogła karmić piersią. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, uznaje się, że przede wszystkim należy pomóc mamie wyjść z depresji, choćby w celu leczenia miała odstawić dziecko od piersi.

Czy z depresji poporodowej można wyjść samodzielnie?

Wiele kobiet w depresji poporodowej nie zgłasza się na terapię i leczenie. Czy można powiedzieć, że samodzielnie wychodzą w depresji? Oczywiście, może być tak, że przy mniej nasilonej chorobie z czasem objawy zaczną się zmniejszać i mijać. Szczególnie, jeśli kobieta ma wsparcie w partnerze, rodzinie i znajdzie krąg bliskich sobie matek w podobnej sytuacji – wtedy rzeczywiście łatwiej jest uporać się ze smutkiem.

Ale nie zawsze tak się udaje. Bez wsparcia psychologa lub terapeuty trudno odkryć przyczyny depresji. Jej źródło może tkwić w trudnej relacji z własnymi rodzicami, wiązać się z brakiem wsparcia partnera czy z problemami osobowościowymi. Dobrze poprowadzona terapia może poukładać w głowie najważniejsze sprawy, pomóc uwierzyć w siebie. Dlaczego to takie ważne? Choćby dlatego, by w przyszłości być dla dziecka oparciem i nie popełnić większych błędów wychowawczych.

Dlaczego w ogóle pojawia się depresja poporodowa?

Nie ma jednego czynnika, który wywołuje depresję poporodową. To zwykle splot kilku kwestii, np. poczucia osamotnienia, zmęczenia, braku wsparcia i przemian hormonalnych. Na depresję częściej zapadają osoby, które w przeszłości miały problemy emocjonalne, często odczuwają lęk, mają trudną relację z własnymi rodzicami. Dodatkowo „dołożyć się” mogą problemy z pieniędzmi, brak własnego mieszkania, lęk o przyszłość zawodową, czy inne przyziemne sprawy. Sporo zależy od tego, jak przebiegała ciąża i czy była planowana. Paradoksalnie depresja może pojawić się zarówno u takiej kobiety, która została mamą trochę przez przypadek, jak i u takiej, która latami starała się o dziecko i w macierzyństwo wchodzi z ogromnymi oczekiwaniami.

Zdarza się, że depresja pojawia się już na etapie ciąży. Warto wtedy zgłosić się do psychologa i porozmawiać o tym, co niepokoi i odbiera radość z powiększenia rodziny. Fachowa pomoc, podobnie jak wsparcie bliskich, może pomóc odzyskać emocjonalną równowagę i wiarę w dobrą przyszłość.  

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy