Spokojna miłość

małe dziecko śpiące w ramionach matki

Dziecku potrzebna jest szczęśliwa, spokojna mama. Tylko jak ten spokój osiągnąć, gdy dopiero wchodzimy w macierzyństwo i tak wiele spraw nas niepokoi?

Przed porodem myślałam o tym, jak to będzie później. Miałam pewne wyobrażenia. Ale właściwie nic z nich się nie sprawdziło. Nie wiedziałam na przykład, jak bardzo zmienia się sposób postrzegania świata. Odkąd pierwszy raz spojrzałam na delikatne różowe cudo w plastikowej „kuwecie” przysuniętej do mojego szpitalnego łóżka, coś stało się z polem mojego widzenia. Centrum wszechświata przybrało postać czterokilowego, zwiniętego jak krewetka stworzenia. Wszystko, co na obwodzie wzroku, stało się rozmyte i nieważne. Każde westchnięcie mojego dziecka budziło czujność, a płacz wzywał do działania. 24 godziny na dobę uwaga skupiała się na tym, czy ten mały człowiek, który niedawno opuścił moje ciało, jest bezpieczny i spokojny. I wciąż budziło się podejrzenie, że może nie. Może czegoś nie dopilnowałam, nie tak zrobiłam, coś przeoczyłam.

Razem z miłością do dziecka rodzi się niepokój.

Dopiero potem, gdy zawodowo zaczęłam się zajmować rodzicielstwem, zrozumiałam, z czego bierze się ten strach i napięcie. Jak wpływa na dziecko, jak zmienia rodzinę.Czemu warto się dokładnie przyjrzeć swoim emocjom, zrozumieć je i nauczyć się nimi zarządzać.

Dlaczego tak cierpię, gdy dziecko płacze?

Nie ma dorosłej osoby, która mogłaby spokojnie słuchać płaczu małego dziecka. Natura w ten sposób bardzo mądrze zapewniła niemowlętom odpowiednią opiekę – zaprogramowała nas na potrzebę natychmiastowego działania, gdy tylko słyszymy, że maluch płacze. Rośnie nam ciśnienie, wzrasta poziom adrenaliny, gotujemy się do skoku i walki. Dźwięk płaczu jest tak nieznośny, że musimy zrobić wszystko, by ucichł. Jesteśmy w stanie zdobyć się na wielki wysiłek (noszenie, chodzenie, bujanie, brak snu), a jeśli nasze sposoby na ukojenie łez nie działają, czujemy wielką frustrację.

To gwarancja, że ludzkie dziecko nie zostanie samo na pastwę losu, że ktoś się nim zajmie, bo zwyczajnie nie da rady lekceważyć jego krzyku.

Problem w tym, że dziecko na tym etapie umie komunikować się wyłącznie za pomocą płaczu. Nie zawsze jego zawodzenie oznacza tragedię. Niemowlę najczęściej płacze, gdy chce się poprzytulać, upewnić, czy mama jest w pobliżu (usłyszeć jej głos, bicie serca, poczuć zapach), gdy jest mu za ciepło lub za zimno, gdy jest głodne, nie może zasnąć, uwiera go niewygodne ubranie albo dokucza zabrudzona pielucha. Te wszystkie potrzeby łatwo zaspokoić, a uciążliwości usunąć. Trzeba się jedynie nauczyć rozróżniać odcienie płaczu, poznać zwyczaje i upodobania dziecka, by szybciej zgadnąć, o co akurat chodzi. Taka nauka trochę trwa. Przynajmniej trzy pierwsze miesiące życia dziecka to czas poznawania i uczenia się jego zachowań. Ono w tym czasie nabywa także bardzo ważną wiedzę: „zawsze, gdy jest mi źle, rodzice przychodzą i się mną zajmują”. Maluch zaczyna przekonywać się, że zawsze może liczyć na rodziców. Tak rodzi się więź.

Czemu wciąż myślę, że coś może być z nim nie tak?

Lęk zwykle budzi się, gdy brakuje doświadczenia, gdy stajemy w obliczu zupełnie nowego wyzwania. W dawnych czasach rodziny były większe, kilka pokoleń mieszkało razem, w jednym domu przebywała duża gromada dzieci w różnym wieku. Takie gromadne życie pozwalało oswoić się z tym, jak małe dziecko wygląda i reaguje. Dziś często dla młodych rodziców kontakt z własnym, nowonarodzonym dzieckiem jest pierwszym kontaktem z noworodkiem w ogóle. Brakuje skali porównawczej. Czy to normalne, że dziecko jest głodne kilkanaście razy na dobę? Czemu noworodek kicha albo gwałtownie rozkłada rączki? Jak mu obciąć paznokcie? Jak je trzymać i nosić? Uczymy się opieki i pielęgnacji, a nie zawsze mamy kogo spytać o radę. Zaglądamy do internetu, a tam bardzo szybko dowiadujemy się, że wiele objawów można interpretować jako objawy zaburzeń. Niestety wiele emocji dokładają bliscy, pełni troski i dobrych chęci komentują i radzą, siejąc niepokój. Jeśli do tego dojdzie kontakt z położną środowiskową i lekarzem, którzy nie mają kojącego wpływu na rodziców, a wręcz przeciwnie, pouczają, straszą i kierują na badania „na wszelki wypadek”, to trudno się dziwić, że młodzi rodzice wpadają w popłoch. Zamiast cieszyć się dzieckiem, doszukują się wszędzie zagrożeń. Koncentrują całą swoją uwagę na maluchu i sprawdzają, że jego zachowania odbiegają od normy.

Warto być świadomym tego mechanizmu. W pierwszych tygodniach rodzicielstwa bardzo potrzebna jest bliska osoba z doświadczeniem i wiedzą, która ukoi lęki, podpowie, co robić. To może być ktoś z rodziny, przyjaciół, zaufany lekarz czy położna, doula albo doradca rodzicielski.

Czy mój lęk wpływa na dziecko?

Małe niemowlę to istotabardzo wrażliwa na emocje. Jak gąbka nasiąka nastrojem rodziców, udziela mu się atmosfera domu. Gdy mama jest bardzo zmęczona, dziecko zwykle zaczyna marudzić – nie przez złośliwość, ale dlatego, że napięcie mamy odbiera jako niepokojący sygnał. Na dodatek świetnie wyczuwa, co jest prawdą, a co nie. Nawet jeśli mama stara się ukryć zdenerwowanie, niemowlę bezbłędnie interpretuje grymasy jej twarzy i odpowiada takim samym zaniepokojeniem. Bacznie studiuje twarz mamy i przetwarza płynące z niej sygnały. Nie wie, że mama martwi się nic nieznaczącymi krostkami na jego buzi. Jej niepokój odczytuje jako komunikat: „Dzieje się coś strasznego, trzeba się bać”.

Wiele obserwacji wskazuje na to, że kolki, czyli napady długotrwałego płaczu (zwykle popołudniami) mają związek z emocjami rodziców. W rodzinach, w których niemowlę cierpi na kolki, zaleca się wyciszenie, spokój, unikanie stresujących sytuacji (wyjście w głośne miejsce, wizyty gości, kontakty z osobami, które krytykują i niepokoją rodziców).

Jak mogę zmniejszyć napięcie?

Narodziny dziecka to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Trzeba mieć tego świadomość i z dużą troską zająć się swoimi emocjami. W tym czasie pomocne będzie:

– odsunięcie na bok spraw nieważnych, takich jak zaspokajanie oczekiwań dalszych osób. Teraz najważniejsi jesteście wy: rodzice i dziecko. Być może ciocia bardzo chce was odwiedzić, być może teściowa oczekuje porządku w waszym domu, być może mama wolałaby, żebyś karmiła butelką nie piersią. Ale to są ich problemy, nie wasze. Teraz asertywnie i stanowczo (choć grzecznie) warto nakreślić wyraźną granicę, której nikt nieproszony nie powinien przekraczać.

– odpoczynek. Przez pierwszy okres życia dziecka warto żyć jego rytmem – spać, kiedy ono śpi. Osobie, która jest z dzieckiem non-stop bardzo pomaga także choćby chwila spędzona bez malucha, choćby wyjście po chleb do sklepu obok domu.

– noszenie w chuście. Dziecko przy ciele rodzica bardzo się uspokaja, a to koi też rodzicielskie nerwy. Poza tym, z maluchem w chuście łatwo jest wyjść z domu czy wykonywać konieczne czynności bez poczucia uwięzienia. Jeśli nie macie chusty, noście na rękach jeśli tylko dziecko tego potrzebuje. To jego naturalna potrzeba, święte prawo i gwarancja poczucia bezpieczeństwa. Nie obawiajcie się, że nosząc malca, „rozpuścicie go”.

– dużo kontaktu skóra do skóry. Gdy jesteście w domu często kangurujcie malca. Wystarczy zdjąć bluzkę, położyć nagie dziecko na klatce piersiowej, w razie chłodu przykryć je kocykiem. Wydziela się wtedy oksytocyna, hormon miłości, więzi, który także bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i…laktację.

– karmienie piersią. U karmiącej mamy gospodarka hormonalna bardzo wspiera jej wydolność i odporność na stres. Dlatego przy problemach z karmieniach bardzo warto poszukać mądrego wsparcia (pomoże promotor karmienia piersią, a przy większych problemach doradca laktacyjny).

– wyciszanie malca. Większość dzieci uspokaja się słysząc delikatny szum, jaki przypomina im błogi czas życia płodowego. W brzuchu mamy słychać było szum krwi, pracę jelit, oddech. Cisza na równi z gwałtownymi dźwiękami – niepokoi. – wiara we własną intuicję. To niebywałe, jak wiele rodzice dostrzegają, rozumieją i potrafią, gdy zaufają swojej intuicji. To mama i tata są najlepszymi ekspertami od własnego dziecka, obserwują je przez cały czas, znają jego potrzeby. I przede wszystkim powinni słuchać wewnętrznego głosu, a nie dobrych rad udzielanych hojnie przez otoczenie.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy