Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

szkola rodzenie

Szkoła rodzenia – ten termin dla niektórych może brzmieć myląco, sugeruje bowiem, że mowa tu tylko o samym porodzie.

W rzeczywistości dobrze prowadzona szkoła rodzenia to niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się wszystkiego, co konieczne nie tylko na temat przebiegu porodu, ale także na temat ciążowych dolegliwości, oznak zbliżającego się porodu, a także połogu i opieki nad niemowlęciem.

Szkoła rodzenia to fachowe przygotowania do zmian, jakie następują w życiu pary, gdy pojawia się dziecko. Warto o nie zadbać nawet jeśli poród ma się odbyć poprzez cesarskie cięcie.

Teoria w przyjaznej formie

Zajęcia obejmują część teoretyczną i praktyczną. W formie swobodnego wykładu rodzice dowiadują się, jak dbać o prawidłowy przebieg ciąży, jak być wyczulonym na wszelkie ważne sygnały ciała (np. dlaczego należy liczyć ruchy dziecka), jak przygotować się psychicznie do wejścia w rolę mamy i taty.

Mowa jest także o różnych sposobach łagodzenia bólu porodowego, o tym, jak przebiegają poszczególne etapy porodu i jak można zapewnić kobiecie najlepsze wsparcie w tym doświadczeniu.

Wszelkie dane mówią o tym, że wiedza o przebiegu porodu pozwala zmniejszyć odczuwany lęk przed nim. A mniej lęku i więcej zaufania do swojego ciała, to łatwiejszy i sprawniejszy poród.

Dużo czasu poświęca się przygotowaniu do karmienia piersią. To ważne, bo przy karmieniu naturalnym podstawą sukcesu jest wiedza i pozytywne nastawienie.

Poruszane są także kwestie okresu poporodowego – tego, jak może się czuć mama, przez co przechodzi tata, jak rozumieć zachowania dziecka.

W dobrych szkołach rodzenia jest możliwość spotkania z psychologiem i rozmowy o tym, co po porodzie najtrudniejsze w sferze emocji i relacji.

Ćwiczenia praktyczne

Zajęcia praktyczne obejmują m.in. ćwiczenia dla mam w ciąży, ale przede wszystkim poznaje się na nich wygodne pozycje do porodu (takie, które wspierają rodzącą mamę i pomagają dziecku przyjść na świat). Wtedy ćwiczy się także techniki oddechowe czy kojący masaż pleców.

W ramach zajęć praktycznych realizowane są także warsztaty dotyczące opieki nad noworodkiem. Na specjalnych lalkach ćwiczy się przewijanie, przebieranie, kąpanie, noszenie. To często jedyna i niepowtarzalna okazja, by poćwiczyć takie manewry, zanim trzeba będzie zmienić pieluszkę własnemu dziecku.

Jeśli rodzice razem oczekują narodzin dziecka, najlepiej by we wszystkich zajęciach uczestniczyli oboje. To jest dla nich czas, gdy odkładają na bok inne sprawy i poświęcają całą uwagę dziecku i sobie nawzajem.

Jest czas i miejsce, by porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach (np. o tym, czy tata i mama chcą rodzić wspólnie), można zapytać ekspertów o wszystko, co przyjdzie do głowy. Można też zyskać nowych znajomych – inne pary na tym samym etapie życia.

Jeśli mama oczekuje na narodziny dziecka sama albo woli na zajęcia szkoły rodzenia chodzić z przyjaciółką, siostrą, mamą – takie rozwiązanie też jest dobre. Zwykle potem ta osoba uczestniczy w porodzie (albo jego początkowym etapie).

To ważne, by kobieta w ciąży miała drugą bliską osobę, która zapamięta, jak rozpoznawać rodzaje skurczów, co robić, gdy odejdą wody itp.

Jak widać – zalet uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia jest dużo. A jak wybrać najlepszą?

Poznaj szkoły przyszpitalne i poza szpitalem

Szkoły rodzenia są prowadzone przy szpitalach położniczych, w ośrodkach zdrowia, a także w ramach komercyjnej działalności, w odpowiednio wyposażonych salach, prywatnych przychodniach czy klubach.

Szkoły przyszpitalne zwykle zatrudniają specjalistów pracujących na oddziałach czy w poradni, zajęcia prowadzone są na terenie placówki.

Wiele takich szkół oferuje możliwość zwiedzania izby przyjęć, bloku porodowego i oddziału, na którym odpoczywają po porodzie mama i dziecko. To duża zaleta, bo można poznać i „oswoić” nieco teren szpitala, dowiedzieć się o panujących w nim procedurach i zwyczajach.

Pamiętajcie jednak, że udział w szkole rodzenia w wybranym szpitalu nie daje całkowitej gwarancji, że poród odbędzie się właśnie tu. Czasem na bloku porodowym nie ma miejsca i trzeba jechać do innej placówki.

Nie warto więc wybierać szkoły rodzenia przy szpitalu tylko dlatego, by „zaklepać” sobie w nim miejsce.

Jeśli myślicie o wybraniu szkoły nie związanej z konkretnym szpitalem, dowiedzcie się, kto i dlaczego ją założył i kto gwarantuje poziom prowadzonych tu zajęć. Czy to osoba z pasją? A może organizacja lub fundacja, która promuje bliskie wam wartości?

Poznajcie zasady działania szkoły: jak i gdzie prowadzone są zajęcia, czy będzie miejsce do ćwiczeń, czy jest zapewniony sprzęt (np. drabinki, dmuchane piłki, worki sako, maty, akcesoria potrzebne do nauki opieki nad noworodkiem).

Sprawdź, kto prowadzi zajęcia

 

Najlepiej by był to zespół specjalistów, a nie jedna osoba, która „zna się na wszystkim”. Dobrze jest, gdy o porodzie opowiada położna (lub położne), o emocjach – psycholog, a o technikach opieki i pielęgnacji – fizjoterapeuta, który powie, jak przy codziennych czynnościach wspierać rozwój niemowlęcia.

 

W niektórych szkołach rodzice mają okazję spotkać się z doulą, czy promotorką karmienia piersią. Czasami dodatkowo organizowane są spotkania z doradcami noszenia w chustach (choć po taką wiedzę w sumie lepiej zgłosić się już z dzieckiem).

 

Liczy się to, jakie kursy i szkolenia ukończyli specjaliści, jakie mają doświadczenie, a także – jakimi są ludźmi.

 

O to warto pytać znajomych, poczytać opinie w internecie, a nawet zadzwonić lub wybrać się do placówki i sprawdzić, jak traktowani są klienci.

 

Dowiedz się o koszty

 

Wiele szkół rodzenia jest dotowanych przez urzędy miasta lub gminy albo ma podpisaną umowę z NFZ. Tam zajęcia są bezpłatne (na określonych warunkach, np. dla mieszkańców miasta albo osób, które płacą w nim podatki).

 

Warto dopytać o szczegóły. Może się okazać, że należy uiścić wpisowe, zapłacić za osobę towarzyszącą, albo że bezpłatne są zajęcia w określonym cyklu spotkań, a już kursy weekendowe czy intensywne (skumulowane zajęcia w wygodnych terminach) są odpłatne. Zwykle koszt to kilkaset złotych.

 

Ustal terminy

 

Klasyczne zajęcia w szkole rodzenia to 10 tygodni. Poród o czasie następuje między 38. a 42. tygodniem ciąży. Należałoby więc zacząć edukację najdalej od 28. tygodnia. Jeśli zaczynacie później, pomyślcie o intensywnym kursie np. weekendowym (nie wszystkie placówki takie prowadzą).

 

Szukaj opinii

 

Gdy już zawęzicie pole poszukiwań i ustalicie, jakie szkoły rodzenia wam się podobają i są w zasięgu waszych możliwości, poszukajcie opinii znajomych i nieznajomych.

 

Dowiedzcie się, jaka atmosfera panuje na zajęciach, jak duże są grupy, czy można liczyć na nieco intymności, czy poród przedstawiany jest jako pozytywne doświadczenie.

 

Macie tu nie tylko zdobyć wiedzę, ale także wiarę we własne siły i poczucie spokoju.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu

Koszyk
Brak produktów w koszyku
Kontynuuj Zakupy