Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

niemowle przesypia calą noc

Pytanie: „Kiedy dziecko wreszcie zacznie spać przez całą noc?!” dręczy chyba wszystkich rodziców. Sami są tego wielce ciekawi, ale także często muszą znosić zainteresowanie rodziny czy znajomych. „Czy on/ona przesypia już noce?” – odpytują, jakby nocny sen był egzaminem z dojrzałości dziecka i kompetencji rodziców.

Tymczasem pytanie: „Kiedy dziecko zacznie przesypiać noce” jest po prostu z gruntu błędnie zadane. Stawiają je ludzie, którzy nie do końca rozumieją, na czym polega rozwój dziecka oraz czym są tzw. różnice indywidualne. To nie jest tak, że wszystkie dzieci, jak jeden mąż, w pewnym momencie po prostu zaczynają spać i że to już się nie zmienia.

Każde dziecko jest inne.

Każde dziecko ma swój własny rytm dobowy i typowy dla siebie sposób reagowania na bodźce (np. śpi spokojnie, gdy w samochodzie pod oknem wyje alarm, albo budzi się przy najdrobniejszym szeleście).

Około 10 proc. dzieci przychodzi na świat z takim rodzajem temperamentu, który sprawia, że są bardziej wrażliwe. Potrzebują ciągłego przytulania, noszenia, uspokajania. Trudniej je wyciszyć i zaspokoić ich pragnienie bliskości. Takie dziecko o większych potrzebach będzie domagało się obecności mamy niemal bez przerwy – gdy mama oddali się od śpiącego malucha, a on z jakiegoś powodu śpi czujnie i płytko, będzie się wciąż wybudzał.

Są dzieci, które od urodzenia wciąż zmagają się z jakimiś dolegliwościami (kolki, alergia, refluks, dysplazja bioder) i przez to są bardziej drażliwe. Te mogą mieć większe problemy z zasypianiem lub łatwiej się wybudzać.

Wreszcie – są dzieci, które rozwijają się w sposób bardziej systematyczny (linearny) i takie, które robią postępy skokowo. Czyli: długo szykują się do zdobycia kolejnej umiejętności, a potem nagle stają się „bardziej dorosłe”.

To wszystko są naturalne powody, dla których nie można wyznaczyć momentu, gdy każde dziecko „powinno” już spać wiele godzin bez przerwy.

Zapotrzebowanie na sen się zmienia.

Czasem słyszę rodziców, którzy dumnie stwierdzają np.: „A nasz Staś od początku śpi całą noc. Teraz ma dwa miesiące i już śpi jak dorosły”. Kiedy tego słucham pojawiają mi się trzy myśli.

Po pierwsze myślę, że żadna w tym rodziców zasługa. Po prostu trafiło im się takie dziecko o nieco łatwiejszym „oprogramowaniu”. Warto powściągnąć się nieco zwłaszcza w rozmowie z innymi rodzicami, których dziecko śpi niespokojnie – po co im dokładać frustracji?

Po drugie: to, że noworodek śpi całą noc bez przerwy na karmienie, nie jest wcale najlepszą sytuacją. Warto przyjrzeć się temu, ile dziecko ma w ciągu doby karmień, jak przybiera na wadze, czy nie jest ospałe np. z powodu żółtaczki fizjologicznej. Takie maleństwo musi jeść przynajmniej 8 razy na dobę, a przerwa nocna pomiędzy karmieniami nie powinna być dłuższa niż 4-6 godzin (zależnie od tego, ile dziecko zjada w ciągu dnia).

Po trzecie zaś: to, że noworodek spał jak aniołek nie znaczy, że dalej też tak będzie. W rozwoju niemal każdego dziecka pojawiają się takie momenty, gdy mniej śpi. Między 4-6 miesiącem niemowlęta intensywnie rozwijają się ruchowo, w dzień mniej efektywnie ssą pierś, za to w nocy częściej domagają się karmień. To naturalne i dobre dla rozwoju, nocny pokarm jest bogatszy w kwasy tłuszczowe i idealnie zaspokaja potrzeby dziecka w tym okresie. Znowu ok. 7-8 miesiąca wiele dzieci ma wzmożoną potrzebę bliskości matki. Często budzą się w nocy i uspokajają dopiero w objęciach mamy.

Dziecko czasem nie może spać.

Dolegliwości związane z ząbkowaniem. Początek infekcji wirusowej. Katar, który utrudnia oddychanie – wszystko to w pierwszym roku życia utrudnia nocny wypoczynek całej rodziny. Nieco starsze dzieci mają problemy ze snem w okresie odstawiania od piersi albo z powodu innych zmian w życiu (np. gdy mama wraca do pracy). I trudno od dziecka wymagać, by sobie z tym jakoś poradziło, bo „powinno już przesypiać całe noce”. Maluch stęskniony za rodzicami w ciągu dnia, będzie się nocami domagał uwagi, zabawy, bliskości. Oczywiście to nie znaczy, że życie rodziny ma stanąć na głowie. Trzeba malcowi spokojnie przypominać, że noc jest do spania. Ale warto także zrozumieć dziecko i nie wymagać od niego tłumienia podstawowych potrzeb.

Gdy zmienia się rytm drzemek w ciągu dnia – zmienia się także sen nocny.

Noworodek śpi zwykle pomiędzy karmieniami, ale już dziecko dwu-, trzymiesięczne powoli zaczyna wyrabiać sobie stały rytm drzemek w ciągu dnia i aktywności przeznaczonej na zabawę. Takich drzemek może być 3- 4. Z czasem to się zmienia. Pod koniec pierwszego roku wiele dzieci ma już 1-2 krótkie drzemki. I za każdym razem, gdy z rozkładu dnia „wypada” jedna drzemka, maluch zmienia także swój sen nocny. Czasem niespodziewanie zasypia o 19.00 i nie sposób go dobudzić. Za to sporo przed świtem (np. o 2.00- 3.00 w nocy) ma już zapas energii do zabawy. To jest normalne. Jeśli mały człowiek budzi się w nocy, to nigdy, przenigdy nie robi tego z czystej złośliwości i chęci dokuczenia rodzicom. Po prostu tak działa w danym momencie rozwojowym jego układ nerwowy.

Co mogą zrobić rodzice, by wydłużyć nocny sen niemowlęcia?

Rodzice mogą cierpliwie uczyć dziecko, że noc jest do spania. To znaczy:

 • w pokoju, w którym śpi dziecko nie może być źródła światła (np. ekranu komputera, stale zapalonej lampki) – to zakłóca wydzielanie hormonów regulujących sen;
 • gdy maluch budzi się w nocy, nie zapalamy górnego światła, nie robimy hałasu i zamieszania. Przewijamy tylko wtedy, gdy jest taka konieczność;
 • regulujemy rytm dnia: staramy się, by spacery, zabawa, kąpiel odbywały się mniej więcej o tych samych godzinach;
 • wprowadzamy rytuały, które poprzedzają sen. Np. kąpiel, masowanie, kołysanka, karmienie (to tylko przykład – wy możecie mieć własny rytuał). Co wieczór tak samo. Z czasem wyrabia się skojarzenie: „Aha, tata mnie kąpie i przebiera w ubranko, zaraz będzie spanie”;
 • unikamy wieczorem energicznych zabaw i dodatkowych wrażeń (wizyt gości, głośnych dźwięków, światła);
 • gdy dziecko ma ponad pół roku i poza mlekiem mamy jada inne produkty, wieczorem podajemy mu nieco bardziej sycącą kolację, np. kaszkę (potem myjemy zęby!).

Uwaga – nie karmić przez sen!

Niektórzy rodzice, by zapewnić dziecku i sobie dłuższy sen robią tak: gdy dziecko śpi, a oni sami też kładą się już spać, karmią malca przez sen, na zapas. Pediatrzy proszą, by tego nie robić. Jedzenie musi być czynnością świadomą. Karmiąc dziecko przez sen zaburzamy jego apetyt. Fatalnym pomysłem jest karmienie butelką dziecka, które śpiąc leży na wznak. Łatwo wtedy o poważne zachłyśnięcie; pokarm może także przedostawać się do ucha środkowego i sprzyjać stanom zapalnym. Na dodatek starszemu niemowlęciu, które ma już zęby fundujemy w ten sposób próchnicę butelkową.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy