Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

dziecko książka

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Jeśli martwisz się, że twoje dziecko za wolno się rozwija, za mało je, za często płacze albo za bardzo domaga się uwagi, przeczytaj ten tekst.

Nie ma dzieci, są ludzie – słusznie uważał Janusz Korczak. Jego twierdzenie można rozumieć na różne sposoby. Chodzi w nim nie tylko o to, że dzieciom należy się taki sam szacunek jak osobom dorosłym. Ale też o to, że, tak jak różni są dorośli, tak różne są dzieci.

Zmieścić się w normie

Jeśli w gwarny dzień pójdziesz do galerii handlowej, zatrzymasz na chwilę i rozejrzysz wokół – to co zobaczysz? Zapewne w różnym tempie i w różny sposób będą cię mijać mężczyźni i kobiety. Będą wysocy, niscy, szczupli i grubi, o różnej karnacji skóry i różnych temperamentach. Jedni będą, chodząc, kołysać się na boki, drudzy przejdą sztywno, jakby kij połknęli, a ktoś zwróci twoją uwagę miękkim, tanecznym krokiem. Nie znajdziesz dwóch takich samych przechodniów.  Każda z tych osób była kiedyś dzieckiem. I być może rodzice tego dziecka zastanawiali się nad tym, czy ono „mieści się w normie”. Czy jest „takie, jak inne dzieci”. Czy rozwija się, jak powinno, siada i wstaje w tym samym czasie, co rówieśnicy, czy zjada, ile powinno i czy odpowiednio dobrze się uczy. Jego postępy odnoszono do jakiegoś wzorca. Tyle tylko, że nie istnieje jeden wzorzec.

Nie ma lepsze-gorsze

Po zważeniu i zmierzeniu niemowlęcia, jego wagę i wzrost nanosi się na tzw. siatki centylowe. Czy wiesz, jak je rozumieć? Jeśli wynik dziecka znajduje się na 50. centylu, oznacza to, że mniej więcej połowa maluchów nie jest ani dużo większa ani dużo mniejsza od twojego. Dziecko, którego zapis celuje w 3. centyl to takie, od którego średnio dziewięćdziesięcioro siedmioro dzieci jest większych. A takie na 97. centylu jest większe od dziewięćdziesięciorga siedmiorga dzieci na 100. Czy któryś z tych wyników jest lepszy od pozostałych? Nie. Tu nie ma rozróżnienia: lepsze-gorsze. Jest tylko pewien rys statystyczny, który pomaga w ocenie rozwoju. Jeśli dziecko z biegiem czasu jest wciąż w tym samym przedziale wyników – wszystko jest w porządku. Gdyby nagle z 50. centyla spadło na 25. – trzeba się zastanowić, dlaczego tak się stało.

Apetyt na miarę potrzeb

Dzieci różnią się od siebie nie tylko wzrostem i wagą. Różnie reagują na bodźce, mają różne napięcie mięśniowe, różny apetyt. Wiele różnic wynika z uwarunkowań genetycznych. Naukowcy wiedzą na ten temat coraz więcej, dlatego zmieniają się wytyczne dotyczące np. żywienia dzieci. Odchodzi się od wszelkich tabel i sztywnych zaleceń. Najnowszy schemat żywienia niemowląt mówi wyraźnie, że choć rodzice decydują, co dziecko dostaje do jedzenia, to ono decyduje, czy zje i ile zje. Apetyt dziecka to ważna wskazówka. Nie należy malucha namawiać do jedzenia, karmić na siłę, zabawiać, rozpraszać, by tylko zjadł kolejną łyżeczkę. Dziecko wie, czy ta dodatkowa porcja jest mu potrzebna, czy nie. Gdy zaciska usta i odwraca głowę, to jest to wyraźny sygnał, że już się najadło. Nakłanianie go do jedzenia ponad potrzebę zaburza jego metabolizm i odczuwanie sytości. Jeśli teraz walczymy, by niemowlę zjadło jeszcze trochę kaszki, za parę lat to samo niemowlę może stać się niejadkiem albo cierpieć z powodu otyłości.

We własnym tempie

W ocenie rozwoju podejście także jest elastyczne. Na opanowanie umiejętności przewracania się z boku na bok, siadania, raczkowania, wstawania, chodzenia dziecko ma sporo czasu. To tzw. okno rozwojowe, czyli przedział czasu, w którym większość dzieci zdobywa kolejną umiejętność. Im jest ona trudniejsza, tym większe okno rozwojowe. Na przykład do opanowania chodzenia dziecko ma czas między 10. a 18. miesiącem życia. Niektóre dzieci będą chodzić jeszcze przed pierwszymi urodzinami, inne blisko pół roku po nich. To nadal jest norma.

Małymi kroczkami

Specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci zwracają uwagę na dwie ważne sprawy. Pierwsza: w zdobywaniu kolejnych umiejętności ważne jest to, czy dziecko wciąż robi choćby niewielkie postępy. Czy ma energię, ciekawość, chęć, by ćwiczyć nowe umiejętności? Czy stara się sięgać po zabawkę, którą położymy nieco poza jego zasięgiem? Zdobywanie kolejnych umiejętności ruchowych to bardzo złożony proces. By maluch zaczął raczkować, musi wcześniej poćwiczyć obroty, podnoszenie głowy, sięganie rączkami, odpychanie się nogami, koordynację ruchów, wyczucie przestrzeni… Codzienne niewielkie postępy zbliżają go do zrobienia milowych kroków.

Bez pospieszania

Druga kwestia – w zdobywaniu umiejętności nie należy dziecka pospieszać. Ono musi do wszystkiego dojść samo. Dlatego nie sadzamy malucha, który sam nie umie usiąść ani nie prowadzamy za rączki takiego, który nie umie ustać na nogach. Jedyne, co możemy i powinniśmy robić, to zapewniać dziecku dobre warunki do rozwoju. Ważna jest swoboda ruchów (wygodne ubranko, okazja do nieskrępowanej zabawy), dobre podłoże do pełzania i raczkowania (nieśliska podłoga), poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodziców, która zawsze jest dla dziecka atrakcyjna.

Prawo do wrażliwości

To, że każde dziecko jest inne, oznacza również, że maluchy różnie reagują, różnie się zachowują i mają różne potrzeby. Są dzieci, które po porodzie dość szybko adaptują się do warunków poza brzuchem mamy, są spokojne, nie cierpią na kolki, łatwo zasypiają. Ale są też takie niemowlęta, u których adaptacja trwa dłużej. Tym dzieciom może być np. łatwiej zasypiać przy szumie, jaki wydaje Szumiący Miś Whisbear. Taki szum przypomina dziecku dźwięki, jakie słyszało jeszcze w brzuchu mamy i może działać na nie kojąco.

Najlepsza wersja siebie

W pielęgnowaniu dziecka ważne jest odpowiadanie na jego indywidualne potrzeby. Tu nie chodzi o to, by dziecko rozpieszczać, wręcz przeciwnie. Chodzi o mądre i rozważne proponowanie tego, co dla dziecka dobre, o szanowanie jego sprzeciwu i próbę zrozumienia, czego ono w danym momencie potrzebuje i na co jest gotowe. Łatwiej wspierać dziecko w rozwoju, jeśli mamy świadomość, że ono jest niepowtarzalne, inne niż synek sąsiadki, inne niż nasza siostrzenica czy inni rówieśnicy. Nie ma sensu porównywać dzieci między sobą, a tym bardziej nakłaniać, by bardziej przypominały kogoś, kim nie są. Niech będą najlepszą i najmocniej kochaną wersją siebie.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
18.12.2018Porady & opinie

10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu

Centrum preferencji prywatności

   Niezbędne

   Umożliwiają korzystanie z usług dostępnych, np. pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania Konta użytkownika;

   Funkcjonalne

   Umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Kupującego lub innej osoby korzystającej ze strony Sklepu internetowego ustawień i personalizację interfejsu, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi osoba korzystająca ze strony, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;

   Wydajnościowe

   Umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania ze strony Sklepu internetowego celem tworzenia statystyk na potrzeby Sprzedającego;

   Reklamowe

   Umożliwiają dostarczanie osobom korzystającym ze strony Sklepu internetowego, treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

   Koszyk
   Brak produktów w koszyku
   Kontynuuj Zakupy