10 rad, które pomogą ci dobrze przeżyć Święta (z niemowlęciem)

matka i dziecko

Boże Narodzenie. Trzeba sprzątać mieszkanie, kupować prezenty, piec i gotować, a potem podejmować gości.

W tym roku w Waszym domu to wszystko – z niemowlęciem u piersi. W pośpiechu i zmęczeniu, byle zdążyć pomiędzy karmieniami.

Boże Narodzenie. Przypomnijcie mi – z jakiej okazji obchodzimy te Święta? Czy to przypadkiem nie jest pamiątka narodzin? Dzień, w którym pewna Mama urodziła Syna, a potem długo, z miłością wpatrywała się w jego małe rączki, miękkie loki, nosek jak mleczna kropelka? Pewnie wąchała jego główkę, sprawdzała, czy równo oddycha, tuliła, by nie zmarzł.

Wiedziała, że jest w jej życiu czas na to, by po prostu kochać i być blisko. I że to już nigdy się nie powtórzy, nie w ten sposób.

Najlepsze wspomnienia

Ten wpis miał być o tym, jak przygotować Święta, gdy w domu jest niemowlę; jego obecność absorbuje i nieco komplikuje bożonarodzeniowe porządki i zakupy. Zanim siadłam do pisania, sięgnęłam do zdjęć moich córek, tych z ich pierwszych Świąt.

Jak dobrze to pamiętam… Krzątanie się po domu z H. w chuście, bo ani na chwilę nie chciała być sama. Albo M. próbującą zerwać ze świerkowych gałązek pierniki. Jej śmiech – bo właśnie nauczyła się śmiać w głos, prezentując przy tym świeżutkie mleczne siekacze.

Następne Święta, gdy już umiała chodzić i trochę mówić, a ja powiedziałam, że „będziemy ubierać choinkę”. Ochoczo pokiwała głową, pobiegła do swojej szafy, wyjęła spodenki w kwiatki i przyniosła je – by UBRAĆ drzewko.

Pamiętam jak H. przez równe dwie godziny słuchała „Przybieżeli do Betlejem”, maszerując wokół wigilijnego stołu z ukochanym misiem ciągniętym za łapkę.

Albo ten moment, gdy dziadek brał na ręce wnuczki i szedł z nimi do ciemnego pokoju wypatrywać gwiazdki na niebie. A ja wtedy po drugiej stronie mieszkania otwierałam okna, dzwoniłam szklanym dzwonkiem, robiłam ślady w śniegu na balkonie i krzyczałam: „Chyba tu był, chyba był…!”

Pamiętam jeszcze jedno. Te Święta przed ich urodzeniem. To niezwykłe uczucie, że ktoś, kogo kocham najbardziej na świecie, jest tak blisko mnie, stale, w dzień i w nocy – kopie mnie i rozpycha się w brzuchu, ale jest i zawsze będzie częścią mnie.

I choć jeszcze nie mogę podzielić się z nim lub z nią opłatkiem, to dzielę się wszystkim co mam, każdym oddechem i każdą kroplą krwi.

Bez wyścigu i rekordów

Jak zorganizować Święta z dzieckiem u boku? Bo to przecież tradycja, by na stole stało 12 potraw (koniecznie karp, barszcz, pierogi), by podłogi lśniły, obrus się bielił, makowiec (rzecz jasna, własnego wypieku!) był zwarty, a piernik zdążył zmięknąć.

Komu co kupić, z kim kogo posadzić, by przy stole nie wszczęła się kłótnia. Jak udekorować, jak przygotować, co zaplanować…

Swoją drogą – ciekawe, że nad takimi rzeczami zastanawiają się głównie kobiety. Serio – znacie mężczyzn, którzy, mimo ogromnego zmęczenia, nieustannej dyspozycyjności, braku czasu, zastanawialiby się, czy wujkowi Staszkowi bardziej przyda się szalik czy krawat?

Albo: czy ulepić uszka samodzielnie, czy też ewentualnie kupić je od zaprzyjaźnionej pani Marii? Same to sobie robimy. Zawieszamy poprzeczkę perfekcjonizmu tak wysoko, że mistrz olimpijski by nie przeskoczył. Szczególnie z niemowlęciem u piersi…

Mniej rzeczy, więcej radości

Świąteczne przygotowania czas zacząć! A zatem – krótko i konkretnie. Co bym powiedziała sobie samej, gdybym teraz była mamą niemowlęcia i chciała zrobić najpiękniejsze Święta świata?

 1. Jeśli dla ciebie samej ważne jest, by w domu pachniało świętami, by tradycji stało się zadość i magia Bożego Narodzenia wiąże się dla ciebie z konkretnymi symbolami – zrób listę tego, bez czego nie wyobrażasz sobie Wigilii.
  • Odłóż ją i następnego dnia przeczytaj, wykreślając to, z czego możesz bez żalu zrezygnować. Przyjrzyj się rezultatowi, policz, ile punktów zostało.
  • Dodaj pozycję: „myślenie o tym, co i kiedy ma być zrobione” – jest bardzo ważna i pracochłonna.
  • Już? Teraz podziel zadania między wszystkie dorosłe osoby, które będą z tobą w czasie Świąt. Sobie zostaw 1-2 zadania.
 2. Porozmawiaj z bliskimi o tym, jak w tym roku zorganizować przygotowania. Niech każdy się wypowie.
  • Przypomnij, że jesteś teraz mamą dyspozycyjną wobec dziecka przez 24 godziny na dobę. Masz mało czasu. Chętnie zrobisz to i to, a tamtego nie zrobisz.
 3. Jeśli w twojej rodzinie jest taka tradycja, by Święta przygotować w pocie czoła i własnymi rękami, spróbuj spojrzeć na sprawę inaczej.
  • Pomyśl o Świętach jako o okazji do dawania. Na przykład do tego, by dać innym ludziom zarobić na tym, że wyręczą cię w trudniejszych zadaniach.


 1. Spisz listę osób, które chcesz obdarować prezentami. Jeden prezent na osobę – wystarczy. Poszukaj upominków w sklepach internetowych.
  • Najłatwiej byłoby znaleźć tematykę lub hobby, które łączy całą rodzinę i każdemu kupić coś związanego z tym zainteresowaniem w jednym miejscu (niższe koszty przesyłki, mniej zamieszania przy odbieraniu paczki).
  • Może lubicie sporty i każdemu przyda się jakiś gadżet do jego ulubionej dyscypliny? A może uwielbiacie gotować? Czytać? Słuchać muzyki?
 2. Jeśli bliski jest ci minimalizm i idea Zero Waste Life (czyli ekologiczne podejście, myślenie o tym, by nie kupować niepotrzebnych nikomu rzeczy) – pomyśl o wartościowych prezentach niematerialnych.
  • Może bilety do teatru lub na koncert? Karta podarunkowa? Abonament do klubu? Zabieg u kosmetyczki?
 3. Świąteczne dekoracje dostosuj do warunków. Jeśli masz w domu raczkujące niemowlę, w tym roku kupcie mniejszą choinkę i postawcie ją na szafce czy komodzie. Wybierzcie lekkie i nietłukące się ozdoby (z papieru, słomy, drewna, syntetyków).
  • Bądźcie ostrożni z obrusem i zastawą stołową. Ruchliwe niemowlę może chwycić obrus zwisający ze stołu i ściągnąć na siebie ostre przedmioty lub gorące płyny

 1. Nie martw się, że coś, co zjesz, zaszkodzi niemowlęciu karmionemu piersią. Oczywiście, jeśli alergolog z powodu stwierdzonej alergii u dziecka zalecił dietę eliminacyjną – przestrzegaj jej jak zwykle.
  • Ale nie ograniczaj diety „na wszelki wypadek”. Jedz z umiarem, rozsądnie i tak, by samej dobrze się czuć.
 2. Dla dorosłych Święta to czas wyjątkowy, dla niemowlęcia – dzień jak co dzień. Staraj się nie zburzyć całkiem rytmu dnia, bo dziecko będzie niespokojne.
  • Spacer, karmienie, spanie – powinno wypadać o podobnej porze, co zwykle. Kąpiel spokojnie możecie sobie odpuścić, chyba, że to właśnie pomaga się dziecku wyciszyć i zasnąć.
 3. Dobro dziecka jest najważniejsze, prawda? No, to właśnie macie świetny powód, by wymigać się od wizyty u niezbyt lubianych krewnych.
  • Jeśli nie chcecie się z kimś spotykać, jeśli Święta was męczą, drażnią, przygnębiają – unikajcie tego, co niemiłe. Małe dzieci chłoną emocje jak gąbka. Gdy czują napięcie rodziców, same się denerwują. Może warto tego oszczędzić?
 4. Nie zapomnij o tym, co najważniejsze. Święta to czas pokoju, miłości, cieszenia się z tego, że na świecie pojawiło się Dziecko.
  • Jeśli jesteś osobą wierzącą, zanurz się w religii, czerp siłę z modlitwy. Jeśli twojemu życiu sens nadaje coś innego niż wiara w religijnym rozumieniu tego słowa, skup się na tym.
  • Pomyśl o tym wszystkim, co każdego dnia budzi w tobie wdzięczność, nadzieję, poczucie szczęścia.

Zbliża się Cicha noc. Wsłuchaj się w nią. I niech wypełni ją spokój.

Autor: Joanna Szulc

Mama, dziennikarka. Przez lata redaktor naczelny magazynu DZIECKO. Współautorka poradnika Pawła Zawitkowskiego „Mamo, Tato, co Ty na to" z hitowej serii książek i płyt dla rodziców.

Mogą cię zainteresować

28.11.2017Porady & opinie

W łóżku rodziców. Czy spać razem z dzieckiem?

Przejdź do artykułu
25.04.2017Porady & opinie

Armagedon zwany kolką

Przejdź do artykułu
8.05.2018Porady & opinie

Co daje dziecku przytulanka?

Przejdź do artykułu
4.01.2019Porady & opinie

Hartowanie w czasach smogu – 7 zasad

Przejdź do artykułu
5.09.2017Porady & opinie

Sen niemowlęcia – czego dzieci potrzebują, a co dają im rodzice?

Przejdź do artykułu
29.12.2016Porady & opinie

Wyprawka niemowlęca – gotowa lista niezbędników

Przejdź do artykułu
5.06.2018Porady & opinie

Dzięki Tobie czuję się silna

Przejdź do artykułu
2.10.2018Porady & opinie

Tata jest ważny

Przejdź do artykułu
2.01.2018Porady & opinie

Czytaj dziecku codziennie – będzie mądrzejsze

Przejdź do artykułu
12.12.2017Porady & opinie

Ściągawka dla świętego Mikołaja

Przejdź do artykułu
2.01.2017Porady & opinie

7 pytań, które zadaje sobie każda mama karmiąca piersią

Przejdź do artykułu
19.06.2018Porady & opinie

Drzemka niemowlaka – zdrowa, czyli jaka?

Przejdź do artykułu
16.10.2016Porady & opinie

Ochronić przed infekcją

Przejdź do artykułu
24.10.2016Porady & opinie

Dieta w ciąży – 5 największych mitów

Przejdź do artykułu
13.03.2018Porady & opinie

Szukamy niani. 12 kroków do sukcesu

Przejdź do artykułu
27.02.2018Porady & opinie

Co zapamięta niemowlę?

Przejdź do artykułu
16.01.2018Porady & opinie

Po co dziecku babcia i dziadek?

Przejdź do artykułu
24.10.2017Porady & opinie

Pierwszy uśmiech

Przejdź do artykułu
11.07.2017Porady & opinie

Jak nie pokłócić się z dziadkami i resztą

Przejdź do artykułu
8.08.2017Porady & opinie

HNB, czyli dzieci (i rodzice) o większych potrzebach

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Spokojna miłość

Przejdź do artykułu
17.03.2017Porady & opinie

Czas na kąpiel!

Przejdź do artykułu
4.09.2018Porady & opinie

Co słyszysz maleństwo?

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kosmita w domu, czyli jak zrozumieć noworodka

Przejdź do artykułu
28.03.2017Porady & opinie

Dlaczego niemowlak nie chce spać?

Przejdź do artykułu
10.04.2018Porady & opinie

6 rzeczy, o których powinni wiedzieć rodzice pierwszego dziecka

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

Kiedy dawać smoczek?

Przejdź do artykułu
14.11.2017Porady & opinie

11 najlepszych zabawek dla Twojego dziecka

Przejdź do artykułu
8.05.2017Porady & opinie

Trzy krople wody

Przejdź do artykułu
13.02.2018Porady & opinie

Mama wraca do pracy

Przejdź do artykułu
15.03.2016Porady & opinie

Kim jest dobra mama?

Przejdź do artykułu
17.10.2017Porady & opinie

Na spacer!

Przejdź do artykułu
20.11.2018Porady & opinie

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

Przejdź do artykułu
20.07.2017Porady & opinie

William i Kate – rodzice tacy jak my

Przejdź do artykułu
8.12.2016Porady & opinie

10 zasad zdrowej diety nie tylko dla ciężarnych

Przejdź do artykułu
3.07.2018Porady & opinie

Smutek zamiast radości. 6 odpowiedzi na pytania o depresję.

Przejdź do artykułu
23.03.2018Porady & opinie

Przestawiamy dziecko na czas letni. 5 rad, jak to zrobić.

Przejdź do artykułu
17.07.2018Porady & opinie

8 rzeczy, które robisz codzienne. Czy wiesz, jaki wpływ mają na Twoje dziecko?

Przejdź do artykułu
16.02.2017Porady & opinie

Bo to zła matka była! Czyli dlaczego tak chętnie krytykujemy kobiety, które są matkami jak my.

Przejdź do artykułu
3.10.2017Porady & opinie

A miało być tak pięknie…

Przejdź do artykułu
30.10.2017Porady & opinie

Już nie jedynak!

Przejdź do artykułu
24.04.2018Porady & opinie

Asymetria ułożeniowa. Jak wspierać rozwój obu stron ciała dziecka?

Przejdź do artykułu
4.06.2018Porady & opinie

Misie szumią najmłodszym pacjentom Przylądka Nadziei

Przejdź do artykułu
19.05.2017Porady & opinie

Matka-Porażka

Przejdź do artykułu
27.06.2017Porady & opinie

Nie’doskonałe, wystarczająco dobre

Przejdź do artykułu
18.09.2018Porady & opinie

Cesarskie cięcie – jak złagodzić skutki?

Przejdź do artykułu
30.01.2018Porady & opinie

Dlaczego boli brzuszek?

Przejdź do artykułu
19.09.2017Porady & opinie

Ząbkowanie to wyzwanie

Przejdź do artykułu
22.05.2018Porady & opinie

Kiedy niemowlę zacznie przesypiać noce?

Przejdź do artykułu
13.07.2018Porady & opinie

Karmienie piersią. 12 dobrych rad

Przejdź do artykułu
28.11.2016Porady & opinie

Bezpieczny sen Malucha w łóżeczku

Przejdź do artykułu
21.08.2018Porady & opinie

Mama wraca do formy – plan od A do Z

Przejdź do artykułu
4.12.2018Porady & opinie

Deszcz prezentów, czyli baby shower

Przejdź do artykułu
22.08.2017Porady & opinie

12 sposobów, by uspokoić niemowlę

Przejdź do artykułu
11.04.2017Porady & opinie

8 tajemnych mocy, które zdobywa każda mama

Przejdź do artykułu
25.07.2017Porady & opinie

Okna rozwojowe, czyli każde dziecko jest inne

Przejdź do artykułu
28.12.2017Porady & opinie

Rodzice idą na bal

Przejdź do artykułu
22.09.2016Porady & opinie

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko ma kolkę

Przejdź do artykułu
3.01.2017Porady & opinie

Co zabrać do szpitala?

Przejdź do artykułu
6.11.2018Porady & opinie

9 rad dla przeziębionej mamy

Przejdź do artykułu
7.11.2016Porady & opinie

Spać, spaaać, wyspać się!

Przejdź do artykułu
31.07.2018Porady & opinie

Upały z niemowlęciem. 10 rad, jak je przeżyć

Przejdź do artykułu
27.03.2018Porady & opinie

Wakacje z niemowlęciem. Czy w tym roku uda się wam wypocząć?

Przejdź do artykułu

Koszyk
Brak produktów w koszyku
Kontynuuj Zakupy